Aves> Charadriiformes> Laridae> Larus argentatus?

Minden, ami a Kárpát-medencében honos halakkal, kétéltűekkel, hüllőkkel, madarakkal és emlősökkel kapcsolatos - Everything on the fish, amphibians, reptiles, birds and mammals of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related galelry

Aves> Charadriiformes> Laridae> Larus argentatus?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.08. 20:32

Larus argentatus argentatus: ezüstsirály Szántódról.
Csatolmányok
Larus argentatus.JPG
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pwalter 2008.11.08. 22:51-kor.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Aves> Charadriiformes> Laridae> Larus argentatus

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.11.08. 21:37

Biztos vagy ebben?

Nekem ez egy subadult (3Y) Larus michaelis-nek tűnik. A lába túl sárga szerintem. A subadult nagysirályok egyébként is nagyon nehezen határozhatók fajra. A lábszín mellett ugyanis az evezők fehér foltjainak a kiterjedése a jellemző, de ez csak az adultokon látszik. Viszonylag könnyen határozhatók a 1Y madarak is. A 2-3Y viszont már húzós, sok a határozhatatlan példány.

Ha a kép télen készült, akkor a fej csíkozottsága lehet diagnosztikus. De a subadult madarakon ez is variabilis. Ha esetleg mégis téli kép lenne, akkor szóba jöhet egy kevésbé ismert ezüstsirály alfaj, amelyiknek sárgás a lába, és a Balti tenger keleti részén honos. Ez egyébként valószínűleg egy stabilizálódott hibrid a L. argentatus argentatus és a Larus fuscus fuscus vagy a Larus cachinnans között.

Az ezüstsirály (L. aregentatus) Magyarországon nagyon ritka, én csak egyszer láttam a 9o-es években Szegeden.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Aves> Charadriiformes> Laridae> Larus argentatus

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.08. 22:49

Köszi az infókat, végül is ezért raktam fel, hátha vki kijavít, ha rossz. Nyáron (július) fotóztam, elég nagy méretű volt, de a kép sajnos távolról készült. A Larus michaelis is ritka? Az ezüstsirályt választottam, mert pl. a Kis-Balatonnál él (egy honlap szerint), de nagyon könyvem sincs hozzájuk...

Azt hallottam, hogy sok a hibrid köztük. Fészkelnek is ezek nálunk, vagy csak vendégek?
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Aves> Charadriiformes> Laridae> Larus argentatus?

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.11.08. 23:04

A Larus cachinnans (belső Ázsiából) és a Larus michaelis (Földközi tenger mentéről) fordul elő rendszeresen nálunk. Ritka rendszertelen vendégek a Larus argentatus, Larus heuglinii, Larus ichthyaetus. (Ezek alkotják a nagy szürke sirályok kategóriát.)

Az infód régi, tizenöt éve még a L.c, L.m. és a L.a. mind egy faj alfajai voltak. A Larus argentatus argentatus a legvilágosabb klasszikus ezüstsirály, az északi tenger környékén és a Balti tenger nyugati részén él. Az atlanticus alfaj Angliától délre az Atlanti óceán mentén és szórványosan a Nyugat-Mediterráneumban fordul elő, ez kicsit sötétebb szürke. Kelet-Baltikumban egy sokszor sárgalábú, bizonytalan helyzetű alfaj él.

Amúgy Szántódon télen tényleg volt egy ezüstsirály.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Aves> Charadriiformes> Laridae> Larus argentatus?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.08. 23:52

Tervezem, hogy jövőre kimegyek egyszer hajnalban a Balaton-partra, van egy jó hely a nádasban Szántódon, és megpróbálom közelről lefotózni ezt a madarat (minden évben vannak), meg persze mást is (pl. egy menyétféle mászkált egyik reggel a stégen, ha épp nincs elrakva a gépem, kb 6 méterről lefotózhattam volna:( Lehet egy jobb fotóról kiderül, melyik sirály ez.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Vertebrata - Vertebrates - Gerincesek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron