Oldal: 1 / 1

Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.01.27. 18:35
Szerző: pwalter
Elindult a hétvégén az egyéb állatok galériája, már minden állattörzsről van legalább egy fotó. A napokban remélhetőleg folyamatosan bővülni fog!

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.01.30. 23:20
Szerző: pwalter
Kb. 130 fotót töltöttem föl a galériába, így most már a hazai állatvilágnak egy viszonylag jelentős része lefedett, igaz a legtöbb csoportban csak egy-egy fajról van kép. Sok új osztály, rend, család került fel. Az új képek között van tavi kagyló, osztirga (Görögországból), meztelen csigák, tornyoscsigák, tonnacsiga, tejfehér planária, vándorkagyló, füles planária, páncélos és csupasz medveállatka, csavarcsiga, trágyagiliszta, folyamicsiga, májmétely, szabadon élő és rögzült kerekesférgek, piócák, mocsáricsiga, közvetlen fejlődésű métely, fonaálférgek, átlátszócsigák, balogcsigák, tányér- és élescsigák, egyenesbelű örvényférgek, borostyánkőcsigák, galandféreg, Tubifex, elevenszülőcsiga, kórócsiga, bödöncsigák.
Érdekes, védett csigafajok házait is raktam föl, ilyen pl. a Fekete folyamicsiga, rajzos és dunai folyamicsiga.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.02.07. 01:02
Szerző: pwalter
Ma a Görögországban készült fotóim egy részét töltöttem föl, 30 képet. Vannak csigák, kagylók, medúzák, mohaállatok. Új osztály a Gymnolaemata (szájfedő nélküli mohaállatok).

Új rend a Rhizostomeae (medúzák), Archaeogastropoda (csigák), Myoida (sziklavájó kagyló), Mytiloida (kagylók).

Új családok még az Ostreidae, Veneridae, Donacidae, Mactidae, Solenidae (kagylók).

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.02.17. 13:07
Szerző: pwalter
Ma 21 képet raktam föl, az Aporrectodea gilisztát ill. csigákat, új alcsaládok a Clausiliinae, Godwiniinae (az átlátszócsigákon belül). Új Genus: Aegopinella, Pseudotrichia. Raktam föl több képet is az éticsigák párzásáról.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.03.16. 21:16
Szerző: pwalter
68 képet raktam föl, Spirorbis postakürtférget (Adria, új rend és család a soksertéjűeken belül) gyászplanáriát és sok csigát. Új rend a tengeri Neogastropoda - Columbellidae család Horvátországból. Új családok: Carychiidae (aprócska vízi csigák, amik avarban élnek rokonaikkal ellentétben), Patulidae (diszkosz-csigák), Zonitidae. Új alcsaládok a Monachinae (Hygromiidae) és Alopiinae (Clausiliidae). Van sok új genus és faj. Raktam fel határozatlan képeket is, egyesek semmi általam ismert csigához nem hasonlítanak.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.03.17. 06:16
Szerző: Xespok
Ez jo anyag. Az en hatarozatlan csigafotoimat is feltoltom majd. Szerintem a felet felismered biztosan.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.03.17. 11:08
Szerző: pwalter
Xespok írta:Ez jo anyag. Az en hatarozatlan csigafotoimat is feltoltom majd. Szerintem a felet felismered biztosan.


Töltsd fel a lópiócát is! Megjelent egy nagyon részletes, szép könyv, az Édesvízi gerinctelen állatok határozója, már az egyetemi könyvtárban is van belőle több példány, a piócákról meg gyűrűsférgekről is rengeteg illusztráció meg fotó van benn (majdnem 400 oldalas). Ebből szerintem utána tudok majd nézni. Ezt használva már meg is határoztam pár régebben feltöltött piócát, van köztük új rend és család is.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.04.16. 22:15
Szerző: pwalter
Feltöltöttem 70 fotót, főleg tengeri állatokat ill. néhány magyarországi fajt is:

Magyarországiak közül új genusok: Bathyomphalus (Planorbidae), Bithynia (új család: Bithyniidae), Clausilia, Macrogastra (Clausiliidae), Stagnicola (Lymnaeidae). Vannak új fotók a tejfehér planáriáról is.

Tengeri állatok: van sok új puhatestű-család, Muricidae, Aporrhaididae, Pectenidae, Cerithiidae, Haliotidae. Van egy kép a fúrószivacs fúrásáról is (Cliona celata, új család és rend). Kerültek föl tengeri csillagok is, ill. egy apró kígyókarú csillag is, amit egy kagylóhéj belsejében találtam. Vannak határozatlan mohaállatok is.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.08.18. 18:14
Szerző: pwalter
Gábor nemrég feltöltött jópár képet, ezeket részben rendeztem még csak be, de van két új osztály: Csalánozók - Virágállatok és Tüskésbőrűek - Tengeriuborkák.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.08.28. 13:10
Szerző: pwalter
Az állatos galériába felkerült egy-egy üres mappa a Gerinceseket ill. az Ízeltlábúakat reprezentálva, ha valaki a törzs nevére kattint, a megfelelő galériába viszi a link, ha a képre, egy linket talál szintén a mappában. Ugyan ezt megcsináltam az Arthropoda galériában a rovarok között, minden külön galériába vezet link. Minden állattörzset ill. rovarrendet filogenetikus sorrendbe raktam, ill. a pókszabású-rendeket is. Így aki véletlenül az állatos galériába jut, az rögtön elnavigálhat bármelyik másikba is.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.08.29. 07:02
Szerző: Xespok
Igen, ezt már én is nagyon régen terveztem, de sohasem volt rá időm. Köszönöm!

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.10.12. 10:38
Szerző: pwalter
Feltöltöttem kb 50 képet, sok új faj van.
Új osztály (!) az olajosgiliszták a gyűrűsférgeknél. Új rend Soma soksertéjű gyűrűsférge. Van sok új pióca (családszintig határozva), ezek között új család a halpiócák. Van egy meghatározott naisz is.
Tóth Jani (Állattani Tanszék) jóvoltából lefotózhattam egy fekete gólya nyelőcsövéből származó mételyt, amit t-k meg tudtam határozni, ez is új rend (Strigeida) és család.
A planáriák között új genus a sokszemű Polycelis, rögtön 2 fajjal (az egyik tavi, a másik csak a legtisztább hegyi patakokban él).
A csigák között új család a védett karsztforráscsiga (Hygrobiidae) és a védett ajtóscsiga (Pomatiidae), és megvan végre a szintén védett kék kárpáti meztelencsiga is. Van egy új Limax faj is, és új genus a Radix mocsárcsiga.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.12.05. 00:41
Szerző: pwalter
Készen van a galéria felépítése rend-szintig (Magyarországra, nem a Kárpát-medencére voatkoztatva). A nagyon kevés hazai fajt tartalmazó törzseknél viszont egészen genus-szintig (mohaállatok, medveállatkák, szivacsok, húrférgek, zsinórférgek, buzogányfejűek, nyelesférgek). Mindenütt használtam a FaunaEuropaea-t, aminek az elterjedési adatait néhány esetben kiegészítettem könyvek alapján. A csalánozóknál kellett jobban átalakítani a FE rendszerét: nem tartalmazza a nyálkaspórások (Myxozoa) 2 osztályát, amelyeket pár évvel ezelőttig még egysejtűként tartottak számon. Nemrég kiderült, hogy (vitathatóan) a csalánozók kzé tartoznak. Halak és mohaállatok parazitái. 2 faj előfordulása biztos Magyarországról (külön-külön osztályból). Van még egy csalánozó, ami külön osztály alkot, de ennek még nincs neve,ezért Incertae sedis mappába került. Ez a Polypodium (van egy ilyen páfrány is), amely kecsegék ovariumában élősködik. Idehaza is él.

Re: Újdonságok a galériában

HozzászólásElküldve: 2009.12.16. 20:38
Szerző: pwalter
Feltöltöttem ma 54 képet a felhasználó mappába, van köztük kék kárpáti meztelencsiga, laposférgek, giliszták (a határozásért köszönet Dr. Csuzdi Csabának), nyelves naisz és fonálférgek. Ez utóbbiak között van egy gilisztában talált parazita, illetve általam meghatározott Rhabditis-példányok - ezek elég gyakori fonalférgek talajban pl., és szerintem elég biztosan meghatározhatóak a FaunaHungariae kötetéből ilyen fényképek alapján is. Egy-két fotó laposféreg ill pióca-preparátumokat mutat.

Érdekesség egy háromszemű mutáns Dugesia laposféreg: Dugesia gonocephala PF4780-as kép.