Platyhelminthes: Monogenea1

Minden, ami a Kárpát-medencében honos egyéb állatfajokkal kapcsolatos - Everything on the remaining groups of animals of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Platyhelminthes: Monogenea1

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.10.27. 23:53

Ezt a férget a debreceni botanikuskert tavában találtam, kb. egy mm-nél kisebb volt, csak mikroszkópban láttam. Szerintem közvetlen fejlődésű métely (Monogenea), sajnos a határozásuk nagyon nehéz, a horgaik elhelyezkedésén, alakján, ivarszerven stb. alapul, ezek a mozgó állatról készült képen nem látszanak. De túl sok faj (a több százból) nem jöhet szóba, mert ezek eléggé gazdaspecifikusak, szinte mindig halakon élnek, és a tóban csak ékszerteknősök, mocsári teknősök, békák és szerintem veresszárnyú keszegek, meg aranyhalak élnek. Ha ez a métely a keszegeken élősködik, akkor lehet Dactylogyrus nasalis, D. difformis (ez a gyakoribb faj), Gyrodactylus decorus vagy G. scardinii (Dactylogyridae ill. Gyrodactylidae családok). Ezek méretben is stimmelnek, ált. fél mm alatt maradnak. Ha a teknősökön él, akkor a Polystomoides ocellatum jöhet szóba (a kifejlett állat itt 2-3 mm-es, ekkor fiatalról lehet szó) (Polystomatidae).
Csatolmányok
Monogenea1 (1).JPG
Monogenea1 (2).JPG
Monogenea1 (3).JPG
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Vissza: Animalia - Other animals - Egyéb állatfajok

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron