Fotótechnika: Fordított objektívek

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Fotótechnika: Fordított objektívek

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.04.01. 21:19

Régóta próbálgatom már, hogy hogy lehet a lehető legjobb nagyítást elérni fordított objektívekkel, egy-két tapasztalatomat szeretném most leírni, hátha valaki kedvet kap a makrózás ezen módjához...

A fordított objektíves módszer lényege, hogy a nagylátószögű objektívek (amikkel pl. a tájfotók készülnek) fordítva tartva elég jól nagyítanak. Minél nagyobb látószögű az objektív, annál jobb lesz a nagyítás, de annál közelebb is kell rakni a tárgyhoz az obit. Tapasztalataim szerint egy 58 mm-es objektívvel már önmagában is elég jó fotókat lehet készíteni, pl. ezt a legyet ezzel fotóztam. Itt a közgyűrűmet a gépvázhoz erősítettem, és az 58 mm-es obit fordítva hozzáfogtam a közgyűrűhöz. Itt a tárgytávolság tűrhető, a legyet pl. nem ijesztettem el.

Talán az egyik legnagyobb előnye a fordított obi használatának, hogy elég venni egy régi, használt objektívet pár ezer forintért meg valamilyen fordítógyűrűt (vagy egyszerűen oda lehet fogni az objektívet egy közgyűrűhöz), és elég jó nagyítást lehet elérni.

Kompakt gépekhez is megoldható ez a módszer: egy előtéttubus kell ill. egy fordítógyűrű, én is sokat használtam így a régi kompakt Canonomat.

Tovább lehet növelni a nagyítást, ha a egy t-k. makró objektívre rakjuk rá a fordított obit egy fordítógyűrűvel (ez netes aukciókon mindig kapható). Ide azonban nem árt nagyon jó fényerejű régi objektívot venni, különben túl sötét lesz a kép, és nem tudjuk jól lerekeszelni.

Én először egy Zenit márkájú, 58 mm-es, 52 mm szűrőmenetű obit használtam, a közgyűrűhöz fogva, ezt nem tudtam a makróobjektívre fordítva rárakni. Ez a 'rendszer' 14000 forintba került, ebből 7000 a használt Zenit és 7000 a közgyűrű (amit egyébként régebben vettem 'hagyományos' használatra). Ennek az előnye az volt, hogy a beépített vakuval és kis fényérzékenységgel, ISO100-200-zal is szép fényes képeket tudtam csinálni, mivel a vaku elég közel van a tárgyhoz.

Egy hete viszont sikerült megoldanom a még jóval nagyobb nagyítást is, a 100mm makró objektívemre fordítógyűrűvel felraktam egy bizományiban vett Makinon 28 mm-es, 2,8-as fényerejű obit (7500 Ft), így tényleg nagyon jó nagyítást tudok elérni, igaz elég közelre kell rakni az obit a tárgyhoz. Ide már kell a rendes vaku, nem elég a beépített (főleg azért, mert nem emelkedik ki eléggé a gépvázból, így az obi kitakarja a fényét). A makróobin a legkisebb rekeszt állítom be, a fordítotton a legnagyobbat (f16) hogy elég jó legyen a mélységélesség. A vaku-t 1/2 erősségre állítom, ISO200-400 kell.

Mivel a makróobi szűrőmenete 49 mm, a Makinon-é 52 mm, kellett egy 49-52 mm átalakító is. A rendszer alkatrészeiről itt egy pár kép.
Csatolmányok
IMGP2480.JPG
IMGP2481.JPG
IMGP2483.JPG
Objektív, átalakítógyűrű, fordítógyűrű és fordított obijektív.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Fotótechnika: Fordított objektívek

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.04.01. 21:33

A nagyítás mértékének szemléltetésére pár kép: az Aceria heteronyx gubacsait fotóztam le. Ez egyike a legkisebb ízeltlábúaknak, egy gubacsatka, a nőstényei 150 ?m (0,15 mm), a hímek 120 ?m hosszúak.

A képeket megvágtam, a 25%-ukat hagytam meg, és azokat kicsinyítettem le, hogy beleférjenek a 600x600-as korlátba. Az első kép 1:1 nagyítással simán a 100mm-es obival készült. Itt jól látszanak a gubacsok az ágon, de több részlet nem nagyon (a gubacsok 2 mm-esek).
A második kép a makró+fordított obival készült, itt egy gubacs látszik, benne pedig százával látszanak az apró atkák! Emlékeztetőül, ezek akkorák, mint egy emberi petesejt. A nagyobb csillós egysejtűek is túlnövik ezeket az atkákat!

Igaz, a képminőség nem tökéletes, a fordított obival készült képeket nem érdemes teljes méretre kinagyítva nézni, de ez a legolcsóbb módszer, hogy ekkora nagyítást el lehessen érni (egy hasonló nagyítású objektív kb. 400 000-nél kezdődhet). Egy ilyen rendszerrel akár egy darab faágon is nagyon érdekes dolgokat lehet észrevenni. A módszer persze nem nagyon alkalmas gyorsan mozgó állatkák lefotózására, de tökéletes pl. lassú, apró ízeltlábúakhoz, virágok porzóját, tárgyak felületének részleteit fotózni. És ráadásul kompakt géphez is alkalmazható.
Csatolmányok
IMGP2486.JPG
IMGP2460.JPG
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron