Beszámoló: Bakony, Április

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Beszámoló: Bakony, Április

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.04.20. 23:30

Április elején Veszprémben voltam, a Bakonyban túráztunk, sikerült elég érdekes állatokat találni - eléggé más egy ottani erdő, mint pl. a Bükkben. Egy sziklakibúváson, a hegyoldalon megtaláltuk a csak a Bakonyban élő medvefülkankalint is - ez egy nagyon szép, fokozottan védett kankalin-alfaj. Rengeteg más védett növény mellett találtam még bőrfutrinkát, vakszkolopendrát (ez sajnos elszaladt gyorsan), és egy látványos gömbugrókát is.

A második képen egy imádkozósáska habfészke látható, egy mezőn készült a kép. Mindenütt rengeteg Zebrina detrita csigahéj volt. A nemrég feltöltött nünükét is itt találtam. Két Dermacentor kullancsfaj ill. Ixodes kullancs is volt a mezőn.
Csatolmányok
IMGP3556.JPG
Medvefülkankalin
IMGP3524.JPG
gömbugróka
IMGP3696.JPG
Imádkozósáska habfészke
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bakony, Április

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.04.20. 23:37

A környéken van a Szentgáli Tiszafás, Közép-Európa egyetlen tiszafása - őshonosnak mondják, de talán mégsem az, csak a rómaiak idején kerültek ide a tiszafák. Egy jól körülhatárolható területen csoportosulnak a fák, kb 120 000 példány. Akár őshonosak, akár nem, jellegzetes ízeltlábúak találtak életteret a korhadt tiszafában, amiket máshol nem találtam: Tipula irrorata lárvája, ászkák (az alsó Trachelipus sp), és gömsoklábó (Glomeris sp).

A többi, környéken talált állatot - pl. apró bogarakat - majd a határozós fórumokba töltöm föl.
Csatolmányok
IMGP3729.JPG
Glomeris sp
IMGP3724.JPG
ászkák
Tipula_irrorata_larva_PD3743.JPG
Tipula irrorata lárva
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bakony, Április

HozzászólásSzerző: Torzon » 2009.04.22. 20:17

[quote="pwalter"]Egy sziklakibúváson, a hegyoldalon megtaláltuk a csak a Bakonyban élő medvefülkankalint is - ez egy nagyon szép, fokozottan védett kankalin-alfaj.

A medve fülét meg lehet találni a Bakonyon kívül a vértesi Fáni-völgyben valamint a Keszthelyi-hegység egy pontján is.

---
Jobb híján, ide feltöltenék egy gubacsot, nincs elképzelésem, milyen rovar okozhatta a nagy csalán levelén. A gubacsokkal foglalkozó képes honlapokon sem találtam.
Április kép.
apr 043a.jpg
Torzon
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2009.01.23. 12:02

Re: Beszámoló: Bakony, Április

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.04.22. 22:38

Hello, ez nem állat, hanem bazidiumos gomba, Puccinia caricis. Én pl innen határozok gubacsot. A Puccinia genusba állítólag több 1000 faj tartozik... Viszont van néhány atka-gubacs, ami teljesen gombaszerű (pl. Eryophyes geranii).
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bakony, Április

HozzászólásSzerző: Torzon » 2009.04.23. 08:51

Kösz, ezt a lapot néztem én is. Akkor még az is lehet, hogy ez egy másik Puccinia-faj, lévén elég eltérő kinézetűek a deformációk. Mindenesetre még nem láttam ilyent.
Torzon
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2009.01.23. 12:02


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron