Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.05.14. 21:41

A hétvégén egy 60 km-es biciklis túrát tettünk Somával a Bükkben és rengeteg érdekes állatot sikerült fotóznunk, néhányat most megmutatok. Az útvonal Miskolc-Lillafüred-Garadna-Jávorkút-Nagymező-Bánkút-Garadna-Miskolc volt. Már Garadnán eltölthettük volna akár az egész napot, annyi minden volt a patakparton, illetve a kis forrás mellett, az Őskohó közelében lévő kis völgyben. Tavaly sok gőtét láttam ott, most csak békalárvák voltak. Emellett megtaláltam a Penthetria funebris-t, a bársonylegyek Pleciinae alcsaládjának egyetlen hazai képviselőjét, illetve egy számomra új család, a csupaszemlegyek egyik faját, mely lószúnyogok parazitoidja. A környéken rengeteg levélbogár, acsalapuormányos, lószúnyog, viráglégy, vízicsiga és tegzeslárva volt. A mocsaras részen sok állaspókot találtam.

Fotók: térkép útvonallal, Nephrocerus lapponicus hím (csupaszemlégy) és tegzeslárvák.
Csatolmányok
002.JPG
Nephrocerus_lapponicus_male_PD7185.JPG
IMGP7222.JPG
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.05.14. 21:43

A völgy mocsaras részén a Donacia bogár 3 színváltozatát is megtaláltam:
Csatolmányok
IMGP7243.JPG
IMGP7238.JPG
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.05.14. 21:52

A Jávorkút felé vezető (nagyon meredek :? ) úton erdei egereket és kaszáspókokat találtunk, a kaszáspók meghatározásához a hímivarszervét kipreparáltam, ez a test belsejében van a hason lévő genitális lemez alatt, és kb a test hosszúságával egyenlő. Még nem sikerült meghatározni (részben amiatt, hogy a FaunaH vonatkozó kötete elavult és csak pár ivarszerv-rajzot tartalmaz).
Csatolmányok
IMGP7255.JPG
IMGP7428.JPG
Opiliones1.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pwalter 2009.05.14. 21:54-kor.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.05.14. 21:53

Az úton találtam még egy hatalmas, 4 cm-nél nagyobb levéldarazsat a meglehetősen ritka Cimbicidae családból. Itt van az erdei egér képe is (Apodemus sp).
Csatolmányok
Cimbex_sp_cf_PD7277.JPG
IMGP7268.JPG
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.05.14. 22:14

Jávorkút előtt rengeteg pöszörlegyet láttunk, egy T-betűs pávaszem pedig épp előttem repült át az úton. Találtam egy érdekes Brachyopa-fajt is, az még nincs meghatározva. Itt rengeteg egyéb rovart is láttunk, van egy mező ill. egy írtás a környéken, az út egyik oldalán pedig fenyők, a másikon lombos erdő van - nem is csoda, hogy rengeteg különféle rovart találtunk (pedig csak pár percet töltöttünk ott). Szerintem ez a terület kivételesen jó hely lenne lámpázáshoz. Sebesvíz sincs messze (ott most nem voltunk), ott pedig rengeteg nagyon ritka ill endemikus kétszárnyú él. Valószínűleg a környéken sok kisemlős is él. Héját (?) is láttunk.
Csatolmányok
Aglia_tau_male_PD7299.JPG
T-betűs pávaszem hím
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.05.14. 22:21

Nagymezőn viszonylag keveset voltunk (késő volt már), itt (pontosabban Nagymező közelében) az Acatholycosa lignaria pók hímjeit és nőstényeit találtam, gabonalegyeket, stb. Később Bánkútra értünk, ahol a Fehér Sas panzió előtere ismét nagyon jó helynek bizonyult: éjszaka rengeteg rovar repült be a fényre, amiket én másnap megtaláltam. Volt köztük ablakszúnyog, gombaszúnyogok, a nagyon ritka Mycetobiidae család egyik faja, lószúnyogok, lepkék, stb.

A felsoroltakon kívül persze rengeteg egyéb állatot is fotóztam, főleg legyeket, pókokat, igazán érdekes most a Bükkbe menni!

PS: A Bükki Nemzeti Park Faunája c könyvből előre kikerestem pár érdekességet, pl. a Pleciinae-t. Jó lenne még két, ott élő légycsaládot megtalálni: Acartophtalmidae (ez a Csanyikvölgyben él pl.) ill. Carnidae (Nagymezőn, a lovak trágyáján találták őket).
Csatolmányok
IMGP7543.JPG
Mycetobiidae
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.05.15. 14:39

Hat ilyenkor majus-juniusban nagyon nehez rossz helyre menni. Remelem melegedik az ido, es mehetunk lampazni.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Bükk (Garadna, Nagymező, Bánkút) 2009 Május

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.06.03. 21:30

A felső kaszáspók Platybunus bucephalus, új adat a Bükkre és környékére. De ennél is jobb a következő: a farkaspókok közé tartozó Acantholycosa liganria, jégkorszaki reliktum, új Genus és új faj Magyarországra nézve, ma küldtem el Dr. Szinetár Csaba pókszakértőnek. A példány majd megy a Természettudományi Múzeum Állattárába (egy nőstény). Év végén jelenik meg az új checklist, majd abba is bekerül. Külön köszönet Somának, aki a biciklizés során megfogta (nagyon gyorsak ezek a pókok, és mivel kedvenc élőhelyük a farakások, könnyen eliszkolnak)!!! Egyébként a fajt nemcsak a Kecskésúti pihenőhely közelében, de Jávorkúton Gáborral és ugyanott a német Spinnenforum tagjaival is megtaláltuk, csak akkor még nem tudtuk, hogy mi vagyunk az elsők, akik idehaza látják :)
A nőstény és a hím:
Csatolmányok
A_lignaria2.jpg
Az A. lignaria bizonyító példánya Magyarországra
A_lignaria1.jpg
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron