Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.06.19. 16:01

Horvátországban nagyon sok érdekességbe belefutottam, annak ellenére, hogy már harmadik éve vagyok ugyanott ugyanazon a héten.

Az első érdekesség a Mythicomyiidae család első általam megfigyelt tagja a Platypygus ridibundus. Kis faj, csak 2-3 mm nagyságú.
Csatolmányok
Platypygus_ridibundus_female_NH3329.jpg
Platypygus_ridibundus_female_NH3325.jpg
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.06.19. 16:03

A túra másik érdekessége a dipterák tekintetében a Vermileo vermileo, amely a Vermileonidae családba tartozik, amely a kószalegyekkel mutat közelebbi rokonságot. Sem ezt, sem a Mythicomyiidae család képviselőjét nem találták meg még Magyarországon.
Csatolmányok
Vermileo_vermileo_NH3141.jpg
Vermileo_vermileo__NH3143.jpg
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.06.19. 16:06

Íme egy 8 cm-es rovar. A leglátványosabb imádkozósáskák egyike, simán beférne a legszebb trópusi imádkozósáskák közé. Empusa pennata, és az Empusidae családba tartozik.
Csatolmányok
Empusa_pennata_NH3017.jpg
Empusa_pennata_NH3002.jpg
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.06.19. 16:12

Az érdekességek sora persze még nem ért véget. Találtam egy rovarrendet is, amelyet eddig még sohasem sikerült a világban megfigyelnem. Ez a takácsrovarok rendje, Embioptera. Ezek jellemzően fák, kövek alatt élnek, és jellegzetes selyemfonatú járatokat készítnek maguknak. Persze az általuk készített fonatot jóval könnyebb volt megtalálni. Több példányt is láttam, ezek különböző méretűek voltak, a nagyobbak színesek, a kisebbek (nimfák?) egyszínű barnák. Nem tudom, hogy egy fajról volt-e szó.

Sajnos határozni nem tudom őket, a Fauna Eurpaea alapján csak néhány faj jöhet számításba, de valószínűleg pontatlanok róluk az adatok.
Csatolmányok
Takacsrovar_NH3977.jpg
Embioptera_NH4059.jpg
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.06.19. 16:15

Egy újabb szuperérdekesség, bár ez Magyarországon is megtalálható. Csak még sohasem futottam bele. Valószínűleg Mantispa styriaca, amely a fogólábú fátyolkák családjába (Mantispidae) tartozik.

Sikerült zsákmányolás közben megfigyelni. Egy a közelébe merészkedő fátyolkával végzett egy szempillantás alatt.
Csatolmányok
Mantispidae_NH3349.jpg
Mantispidae_NH3345.jpg
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.06.19. 16:18

Nincs még vége. Egy újabb eddig Európában általam sohasem megfigyelt csoport tagjába is belebotlottam, egy szkolopendrába. Bár ennél nagyobb szkolopendrákat is láttam Japánban, azért így is elég félelmetesek voltak. Valószínűleg Scolopendra cingulata, bár nem tudom a másik lehetséges fajtól hogy lehet elkülöníteni. A Scolopendridae családba tartozik, ez is új lesz a galériában.
Csatolmányok
Scolopendridae_NH4113.jpg
Scolopendridae_NH4110.jpg
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.06.19. 16:23

Na még egyet. Ez is egy nagyon látványos rovar, egy rablópille, a Libelloides lacteus. A rablópilléket mindig öröm látni, sajnos itthon még nem futottam beléjük. Állítólag június első felében lehet az egyetlen hazai fajukat a Bükk, Mecsek és Pilis környékén látni.

Ezen kívül persze még rengeteg más érdekességet is láttam, kb. 16oo fotót készítettem. Lesz mit határozni.
Csatolmányok
Ascalaphidae_Libelloides_lacteus_NH4166.jpg
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Beszámoló: Horvátország Brac sziget, Május 2oo9

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.06.20. 11:17

Ezekből kitelne több hónapra való érdekesség is :) Hihetetlen mik élnek arrafelé... És akkor még ott van a tenger is. Nagyon szépen sikerült elkapni a Mantispa vadászatát.
A két legyet miből határoztad? A Vermileo kicsit sötét, csak a fél körvaku működött most is? :(
Főleg a Scolopendrára meg az Embiopterára gondolva kérdezem, hogy ezeket a turisták által látogatott vagy inkább eldugottabb helyeken találtad? Remélem egyszer én is találok. Utánanéztem a két fajnak (S. dalmatica és S. cingulata) ami szóba jöhet. Egyedül a lengyel wikipédián találtamjó leírást, és azt online fordítóval lefordítottam. Meg tudod számolnia a nagyobb fotón a csápízek számát? Egyébként a dalmatica csak 8 cm-re nő meg. Szerintem a te fotódon a S. cingulata van. Az Embiopterához is jó lenne valami kulcsot szerezni...
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron