Oldal: 1 / 1

Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 17:38
Szerző: pwalter
Hello, az elmúlt hétvégét nagyon hasznosan töltöttem :) Három helyen is voltam fotózni, mind nagyon különböző habitatokkal és élővilággal rendelkezett. Hétfőn pedig Gáborral lámpáztunk Debrecen mellett, ott is nagyon érdekes élővilággal találkoztunk.

Az első: pénteken a Miskolcon, Tapolca és Diósgyőr között lévő Komlóstetőn jártam, ami eléggé be van már építve, de egy nagy kiterjedésű kaszálórét jó fotóterepet biztosít. Kivéve amikor szél van, ottjártamkor általában ez a helyzet. Néha akkora szél volt, hogy egy-két poszméh kivételével semmilyen rovart nem láttam. Ezért inkább leültem a fűbe, és a rejtett rovarvilágot fotóztam/gyűjtöttem - elég jó eredménnyel! Ha nem fújt volna a szél, talán sohasem találom meg Európa egyik legeslegritkább pókcsaládját, a Mysmenidae-t, a paránypókokat. Egyetlen hazai fajuk, a Mysmenella jobi hímje 0,8 mm hosszú (teljes test). A környék és a paránypók-hím:

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 17:43
Szerző: pwalter
Egy kép közelebbről a mikro-habitatról. Valószínűleg több éves elszáradt növénymaradványok és még élő növények 6-10 cm-es rétege alatt találtam a pókot ill. még sok érdekes ízeltlábút: Xysticus pókok 2 faját, csótánynimfákat, Clubiona kalitpókokat, és sok mást is. Egy látványos faj még innen a Lacinius horridus, ill. egy Berytidae poloska.

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 17:50
Szerző: pwalter
Szombaton a Bükkbe mentem, pontosabban a Bükk lábához, a Forrás-völgybe, itt bementem a Kecskelyuk-barlang előterébe is, ahol a patkósorrú-denevéreket fotóztam. Majd bekerülnek a hamarosan beinduló gerinces-galériába:)
Egy hatalmas kaszás is tanyázott a barlang bejáratánál, ekkorát még sosem láttam, a leghosszabb lába 7 cm-nél nagyobb... A neve Leiobunum rupestre. {a genusnak él egy rózsaszín-lilás színű faja Ausztriában, a L. roseum}
A harmadik képen a ritka Megamerina dolium látható.
Az erdőben találtam egy darab kiöntött szurkot, és valamiért erre rengeteg dögevő rovar mászott rá, és rá is petéztek. Húslegyek, fémeslegyek, igazi legyek, sajtlegyek, holyvák százait láttam. A sajtlégyről végre van egy jó fotóm :)

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 17:55
Szerző: pwalter
Vasárnap délután pedig órákon át fotóztam a Miskolchoz közeli Mályi-tó mellett, egy nagyon száraz gyepen. Ahhoz képest, hogy milyen kevés virágzó növény volt már, rengeteg olyan legyet és darazsat láttam, amiket még soha azelőtt. Az első képen egy látványos piros szemű darázs van, a másodikon pedig egy apró, de elegáns pöszörlégy. A harmadikon a Xya nevű ásósáska, egy filogenetikailag nagyon elkülönült csoport tagja. Ugyan azon a helyen találtam meg, a tóparton, ahol tavaly. Mindössze ~4 mm-es, de ezeknek a rovaroknak is létezik legyezőszárnyú-parazitájuk, melyeket még idehaza nem találtak (bár kétségkívül élhetnek itt is).

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 17:57
Szerző: pwalter
Az egyik legszebb fogás ez a Villa nevű pöszörlégypár, akiknek a násztáncát sikerült lefotóznom. Az első két képen ezek a nagyméretű legyek láthatóak, a harmadikon egy látványos, apró zengőlégy (a genust nem ismerem).

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 18:11
Szerző: pwalter
Hétfő este Gáborral Fancsikán fotóztunk ill. lámpáztunk, száznál több lepkefajt láttunk, de rengeteg egyéb rovar is előkerült. Még sötétedés előtt két hatalmas Cheiracanthium pókot találtunk, amelyek elég fájdalmasat képesek harapni. A nőstény testének hossza kb. 15-17 mm. A hím is nagyon nagy, főleg kinyújtott lábakkal. A másik képen egy tegzes látható, a harmadikon pedig egy nagyon furcsa kabóca, a Ledra aurita.

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.12. 18:12
Szerző: pwalter
Végül egy szép nyárlevél-pohókról három kép:

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.13. 11:05
Szerző: pwalter
Közben meghatározták a kis pöszörlegyet, az Anthracinae alcsaládba tartozik, a Villa-val egy tribusba. A neve Exhyalanthrax afer (Fabricius 1794). A szép zengőlégy meg a Paragus quadrifasciatus nősténye.

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.08.19. 17:00
Szerző: Xespok
Időközben feldolgoztam a Fancsikán készített képeket. Kb. 3oo lepkefotóból kb. 17o fotó kerül majd be a galériába. Egyelőre a 92 érdekesebb fajt bemutató sorozat a felhasználói mappámban (Katt ide) található, úgy három-negyed részük határozott. Néhány számomra új fajba is belefutottunk, pl. egy új Cabera fajba, illetve egy Larentiinae araszolóba a nagylepkék közül, illetve több új mikrolepidoptera fajba is.

A gyújtemény nem sokáig lesz így látható, mert néhány nap múlva berendezem a képeket a megfelelő családokhoz.

A galériában új családot fog jelenteni az Ethmiidae, bár ebben az évben ez már a második példány, a korábban látott lepkéről készült fotók (1o.ooo társukkal) még feldolgozásra várnak.

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.09.03. 21:39
Szerző: pwalter
Meghatároztam 2 tegzest, amit Fancsikán fotóztunk: a fehéres, hosszúcsápú a Leptocerus tineiformis, Leptoceridae, a nagyméretű pedig, amiről itt is van kép az Oligothricha striata, Phryganeidae. Rengeteg idő volt meghatározni őket, elég rossz a FaunaHu tegzeses kötete, a szárnyerezetes rajzok általában nem stimmelnek teljesen, plusz még elavult is a rendszertana, egy-két fajt (pl a tineiformis-t) azért nehéz megtalálni, mert nem megfelelő genusban van, és minden genus szárnyához csak egy rajz van, ami persze nem egyezik a később áthelyezett faj szárnyával... De a hímivarszerv alapján könnyebb volt beazonosítani (bár az ivarszerves rajzok nagyon elnagyoltak).
A neten gyakorlatilag egy pontosan meghatározott tegzesimágó sincs :) Gyakran a család sem stimmel. Jó lenne minél több meghatározott képet rakni a galériába, de rengeteg idő egynek a meghatározása...

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2009.10.29. 22:06
Szerző: piros
Ha már itt vagyok, gondoltam, belenézek ezekbe, és ha már belenézek, akkor bele is szólok, :)! Az Aculeata kép majdnem biztosan hím Astata kashmirensis-t ábrázol. (A középső csápízek jellegzetesek: jól látszik a képen, hogy középen vastagodtak meg. A többi, hasonló faj esetében minden íz az elején kicsit, a végén pedig erősebben duzzadt a hasi oldalon, mikozben a közepe elvékonyodik.)

(Gratulálok a kirándulásokon talált sokféle, érdekes fajhoz!)

Üdvözlettel,

Henrik

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 21:45
Szerző: pwalter
Ismét kiderült valami érdekes az itt talált állatokkal kapcsolatban. Gáborral fűhálózva találtunk egy pókot a nádasban Fancsikán, aminek 'farka' volt. Most utánanéztem, és a Farkos állaspókról van szó! Védett faj, Magyarországon még csak néhány helyen találták: a Balatonnál, a Fertő-tónál és a Kiskunságban egy helyen, tehát egész Kelet-Magyarországra nézve új adat. Az egyik legritkábban talált védett pókfaj idehaza.

Itt a képe, már a galériában. A kép leírását kiegészítettem a lelőhely adataival, kipróbáltam, és könnyen megoldható, hogy GoogleMaps link mutasson a pontos lelőhelyre. Azt is beírtam, hogy védett. Így néz ki a végeredmény: arthropoda/main.php/v/Arachnida/Araneae/Tetragnathidae/Tetragnatha/Tetragnatha_reimoseri_nymph_NI0683.jpg.html

Link a védett pókok leírásáról. Link a határozáshoz.

Re: Beszámoló: Négy nap, négy kirándulás - 2009 augusztus

HozzászólásElküldve: 2010.04.01. 21:34
Szerző: pwalter
Meghatároztam a fen Berytidae-nek írt poloskát: valójában Metapterus linearis hím, rablópoloska az Emesinae alcsaládból (ami még nincs a galériában!).