Beszámoló: Aggtelek és Jósvafő, 2009. augusztus 14-15

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Beszámoló: Aggtelek és Jósvafő, 2009. augusztus 14-15

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.08.17. 20:54

A hétvégén két napot töltöttünk Barátnőmmel Aggteleken, a kempingben, erről írok most élménybeszámolót. Sajnos fotózási szempontból nem úgy sikerült, ahogy elterveztem, ugyanis Aggteleken első nap tönkrement a fényképezőmben valami, amitől a tükör őrült tempóban fel-felcsapódik bármelyik gomb használatakor, fotózni nem lehet vele. Azért pár képet lőttem, amíg pedig gép nélkül sétáltunk, pár ízeltlábút azért fogtam (a kempingben a faházban egész érdekes pókok voltak :)

Aggteleken igazán sok mindent lehet fotózni, nagyon érdekes a rovarvilág, a barlang bejárata mellett, borókán ráakadtam a nyerges szöcske (Ephippiger ephippiger) 3 példányára - és később feltűnt, hogy a galériában nem is ez a faj van ezen a néven, ezt javítottam. De a sziklán rengeteg fali gyík is él. Aggtelek közelében, a Baradla tetőn él még a pannon gyík is, fokozottan védett, remélem egyszer majd le tudom fotózni. Természetesen a legtöbb fotótéma talán a 25,5 km hosszú Baradla-barlangban van, mi is tettünk itt egy túrát, az Aggtelek és Jósvafő közötti Vörös-tótól (ez egy dolinató, vörösagyag színezi, jelenleg teljesen benőtte a békaszőlő) indulva, Jósvafő irányába. Ez a középtúra, hossza 2.5 km. Sajnos egyetlen barlangi ízeltlábút sem találtam - talán jobb is így, nem tudtam volna lefotózni.

Késő délután Aggteleken kerestem apró ízeltlábúakat a környéken, másnap pedig Jósvafőre utaztunk, itt a Jósva patakban több tízezer db karsztforráscsigát láttam, minden kő tele volt velük. Ez a faj 2-3 mm-es, védett (2000 Ft). Bár a helyieknek nem tűnnek föl (szét is taposnak több százat naponta bizonyosan), nem hiszem, hogy veszély fenyegetné a faj fennmaradását, szerencsére. Neve eddig Sadleriana pannonica volt, újabban Bythinella pannonica. Más alcsaládba is sorolták. A malakológia elég szeszélyes. A patakban többféle vízi moha is nő, az egyik májmoha. Piócát és szarvas örvényférget is találtam.

A képeken Aggtelek környéke, A Vörös-tó és mezők vannak.
Csatolmányok
p04.jpg
p04.jpg (40.88 KiB) Megtekintve 1896 alkalommal.
IMGP8196.JPG
IMGP8196.JPG (162.22 KiB) Megtekintve 1896 alkalommal.
IMGP8174.JPG
IMGP8174.JPG (136.45 KiB) Megtekintve 1896 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Beszámoló: Aggtelek és Jósvafő, 2009. augusztus 14-15

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.08.17. 21:17

A barlangrendszerek élővilága nagyon változatos, több, mint 500 barlanglakó ill. barlangkedvelő (troglobiont ill troglofil) fajt találtak, ebből talán 38 volt teljesen új faj, és sok endemikus. Engem ezek érdekeltek volna leginkább, de ha nem is találtam egyet sem, legalább összeszedtem pár infót róluk.

A szemercsés vakászkát és az aggteleki bolharákot gyakorlatilag nem lehet látni a középtúrán, viszont állítólag az Aggteleki bejárattól induló 1 órás rövidtúrán könnyen rájuk lehet bukkanni, mert ott vizesebb a barlang. Szintén a leglátogatottabb Baradla-barlangban tenyészik pár barlangi televényféreg-faj is. Az igazi ritkaságokat azonban nem itt lehet megtalálni.

Az egyik helyi szenzáció a magyar szálfarkú, Eukoenenia spelaea vagvoelgyii, egy pár milliméteres, fehér csáprágós, a pókok távoli rokona, rendjének egyetlen hazai képviselője. Ez a Szabadság-barlangban, a Meteor-barlangban és (legalábbis régebben) a Baradlában biztosan él. Egy könyv szerint a Vecsembükki zsombolyban is él (a zsomboly függőleges, mély karsztképződmény), oda csak kötéllel lehet lejutni. A Baradlán kívüli két barlangról nem tudom, látogathatóak-e. Val. csak engedéllyel.

A rendszertanilag legérdekesebb állatka talán a Troglochaetus beranecki, egy 0,7 mm hosszú soksertéjű gyűrűsféreg, a Béke-barlang vizéből. Legközelebb az Adrián találkozhatunk soksertéjűvel. Európában akad 2 szárazföldi faj is. A Béke-barlang kis része kiépített, aszthmások számára gyógyhely, 2 héttel előre be kell jelentkezni a látogatáshoz, és jó drága (6 - 9000 Ft).

Hogy mi lehet a maradék kb. 500 ízeltlábú? Sajnos ezt még a sokezer forintba kerülő, a barlangokat bemutató könyvekből se lehet megtudni. Maximum egy-egy mondat szól a szálfarkúról, meg a bolharákról, és ennyi. Pedig legalább annyira érték egy-egy endemikus vagy szuperritka ízeltlábú is, mint a barlangok képződményei. A látogatóknak esélyük sincs megérteni, miért érdekes egy fura kis fehér ízeltlábú, hiszen a túrán is csak fél mondatot hallanak róluk. Az 50-es években nagyszabású barlanbiológiai kutatólabort rendeztek be a Baradla egyik oldalágában, később pénzhiány és érdektelenség miatt ez megszűnt. Jó lenne, ha egyszer legalább a szálfarkút lefotózhatnám, és megmutathatnám, még illusztráció se nagyon készült róla, nemhogy természetfotó.

Összességében azonban jók a tapasztalataim a Nemzeti Parkról, ajánlom mindenkinek, hogy ide látogasson! Mivel sok barlang nagyon korlátozottan látogatható, remélhetőleg az endemikus fajok fennmaradhatnak. Érdemes lenne valamennyi pénzt rákölteniük, és legalább megnézni, az 500 fajból most hány van még meg.

Végül még néhány tipp természetfotózáshoz: a Jósva patakban él a tiszai ingola, fokozottan védett, endemikus a Tisza vízgyűjtő rendszerében. A lárvákat iszapba fúródva lehet megtalálni (én nem találtam, de majd folytatom valamikor a keresést), a kifejlett egyedek pedig május végén ívnak a patakban. A pannon-gyíkot is érdemes lehet keresni a Baradla-tetőn. A Jósvafő feletti Tengerszemnél sok védett növény él, állítólag a környéken van boldogasszony papucsa is, emellett rengeteg a hegyi, vízhez kötődő ízeltlábú. Tavasszal biztos sok ritka fajt lehetne látni.

Képek: barlang, vörös-tói látogatóközpont, NP címere.
Csatolmányok
081409161104.jpg
081409161104.jpg (70.84 KiB) Megtekintve 1895 alkalommal.
IMGP8192.JPG
IMGP8192.JPG (174.18 KiB) Megtekintve 1895 alkalommal.
IMGP8189.JPG
IMGP8189.JPG (176.58 KiB) Megtekintve 1895 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron