Fotótechnika: megvilágítás

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Fotótechnika: megvilágítás

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.09.18. 00:24

A makrófotózásban az egyik legnagyobb probléma általában a megvilágítás. Általában magas rekeszértéket kell használni a fényképezés során a jó mélységélességhez, ehhez pedig sok fény kell. Ezért általában mindenki vakuval fotóz (bár van, aki természetes megvilágítást használ csak, és tág rekeszt - ilyenkor sok, akár 20 fotót kell lőni pontosan ugyan abból a szögből a témáról, úgy, hogy az élesség mindig másütt legyen, és a képeket számítógéppel egymásra illeszteni).

A makrózásnál a vaku a kompaktoknál nem működik túl jól, nagyon fényes lesz a kép (ezért érdemes egy eléggé átlátszó papírt a vaku elé illeszteni). A DSLR-eknél rendelkezésre áll a külső vaku vagy makró körvaku (ebben Gábornak van nagy tapasztalata). Én egy hagyományos külső vakut használok, ezért a képeimen gyakran teljesen sötét árnyékot vetnek az apró állatok, így sok részlet elveszik a test alján, ill. ez esztétikailag sem olyan jó. Nemrég kezdtem el használni éppen ezért egy fényvisszaverőt, amit házilag készítettem (boltban 7000 Ft) egy köralakú drótból és fényvisszaverő anyagból. De lehet használni habszivacs-darabokat is, amikre vmi fényvisszaverő anyagot lehet ragasztani. Ezek a téma egyébként megvilágítatlan részeire vetítik a vaku fényének egy részét. Kézben tartva is egész könnyen jó eredményeket lehet elérni, de a fényvisszaverőket ki lehet támasztani, csipesszel a növényzetre rakni stb. Itt van egy példa, a cselőpók feje közelről, fényvisszaverő nélkül és vele:
Csatolmányok
IMGP1076.JPG
IMGP1076.JPG (164.52 KiB) Megtekintve 2018 alkalommal.
IMGP1077.JPG
IMGP1077.JPG (168.04 KiB) Megtekintve 2018 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Fotótechnika: megvilágítás

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.09.28. 12:18

A hétvégén kipróbáltam egy másik módszert is makró témák megvilágítására. Ez kevesebb esetben használható, de kényelmesebb és még jobb eredményt lehet elérni vele. Szerintem kompakthoz még alkalmasabb, mint az előző módszer. Egyszerűen kell egy kör alakban kivágott habszivacsdarab, amit a téma köré lerakunk, ez majd egyenletesebbé teszi a vaku fényét. Így egy irányból érkező vakufénnyel is szinte körvakus hatást lehet elérni. Sőt, a gyenge, de azért érzékelhető árnyékok miatt a téma térbelisége is jobban 'átjön'. Persze leginkább csak nyugodt, nem mozgó témáknál használható jól, ha azok szilárd aljzaton vannak. Én egy kb 15 cm széles darabot használok, kb 4 cm vastag. Egy magasabb és szélesebb habszivacsdarab akár nagyobb gombák fényképezésére is jó lehet (ezek mindig nagy árnyékot vetnek, és a kalap is mindig leárnyékol a tönkből darabokat. Növények fotózásakor is jól jöhet egy magasabb habszivacsdarab, hogy a levelek ne vessenek éles árnyékot egymásra. Nekem a legjobban sötét, egyenetlen alzaton ülő állatoknál jött be ez a 'technika', pl. korhadt fán ülő ízeltlábúaknál. Példának mutatok egy Dicranolasma-t simán vakuval és habszivacs-kerettel. Szerintem a második képen elég jól érzékelhető a térbeliség, maga az állat is sokkal szebben látszik.
Csatolmányok
Dicranolasma_scabrum_PF2042.JPG
Dicranolasma_scabrum_PF2042.JPG (271.79 KiB) Megtekintve 2011 alkalommal.
Dicranolasma_scabrum_PF2044.JPG
Dicranolasma_scabrum_PF2044.JPG (255.28 KiB) Megtekintve 2011 alkalommal.
IMGP2170.JPG
IMGP2170.JPG (215.31 KiB) Megtekintve 2011 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Fotótechnika: megvilágítás

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.03.22. 23:52

Mostanában két vakut használok: egy a gépen van (fővaku), egyet pedig külön helyezek el a téma árnyékos részeinek bevilágítására. Ezt a másodvakut egy fotocellás kioldó működteti - ez a megoldás azért jó, mert nem kell drága vakurendszerekre költeni, a fotocellás kioldó akár egy régi használt vakut is működtethet. Fontos, hogy a másodvakun kis fényerőt kell beállítani. A másodvakut lehet kézben tartani, vagy mini-állványra rakni, vagy simán a talajra.

illusztrációnak itt egy nagy futóbogár két fotója. Az első képnél csak a gépvázra rakott fővaku működött, a másodiknál mindkettő. ilyen csillogó bogarakat eleve nem könnyű vakuval fotózni, de azért a második kép sokkal élvezhetőbb. (Igazából ezt a bogarat jobb lett volna vaku nélkül vagy diffúzorral, de mindenképp hosszú expóval fotózni).
Csatolmányok
Carabus_Chaetocarabus_intricatus_PG2081.JPG
Carabus_Chaetocarabus_intricatus_PG2081.JPG (262.11 KiB) Megtekintve 1885 alkalommal.
Carabus_Chaetocarabus_intricatus_PG2086.JPG
Carabus_Chaetocarabus_intricatus_PG2086.JPG (263.34 KiB) Megtekintve 1885 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron