A gilisztákról (Fotózás, gyűjtés, határozás, stb.)

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

A gilisztákról (Fotózás, gyűjtés, határozás, stb.)

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.11.09. 01:15

Hello mindenkinek, tavaly próbálkoztam már a giliszták határozásával, több-kevesebb sikerrel, most újra 'kezembe került' egy-két példány a Bükkből hozott avarral együtt. Dr. Csuzdi Csabától kértem segítséget, aki a Természettudományi Múzeumban talajzoológus, és ő készségesen meghatározott egy-két példányt.

A lényeg, hogy a giliszták szelvényszáma, a nyereg helyzete, sörték elhelyezkedése ill. egyéb külső bélyegek mellett gyakran szükség van az állat felboncolására is a határozáshoz. Ezért érdemes az állatot 70% alkoholban elölni ill. tárolni, ha valaki határozni akar.

Én a hétvégén felboncoltam egy gilisztát, ami később Dendrobaena octaedra-nak bizonyult. Amiért ezt az egész bejegyzést írtam: találtam a nyelőcső közelében egy kb 2,5 mm hosszú fonalférget, ezt szeretném megmutatni! Érdekes, hogy csak egy volt belőle. Vörös színű, de a feji rész átlátszó. Nem tudom, honnan lehetne meghatározni, de több Nematoda rendben is vannak paraziták, szóval nem lesz egyszerű :) Szinte minden állatcsoportnak vannak hasonló parazitái, szóval ez is bizonyítja, mennyi fotózni való faj van még akár egy kis területen is. A nematoda fajok kb 99,99%-áról még biztos nem készült fotó :)

A giliszta:
Kép

A nematoda:
Feji vég:
Kép
Testvég:
Kép

Még egy gondolat a gilisztákról: van egy endemikus, de mára sajnos kihalt fajunk. Ez a Helodrilus mozsariorum, ami a Baradla barlang 4-es és 5-ös szifonjában élt, fejjel lefelé lógva az iszapban, oxigénszükségletét forgó mozgással, örvényt keltve fedezte. A két szifonon kívül soha nem került elő sehonnan. Sajnos a víz elvezetése miatt a szifonok kiszáradtak, ez a faj pedig minden bizonnyal kipusztult.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: A gilisztákról (Fotózás, gyűjtés, határozás, stb.)

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.11.09. 01:21

Egy másik gyakran előkerülő család a Lumbricidae-n kívül a televényférgek (Enchytraeidae), avarban, korhadt fában, virágcserépben gyakoriak. Fotóztam pár ilyet, de kiderült, hogy a határozást élő állaton, differenciál-interferencia kontraszt mikroszkóppal kell végezni, így nincs sok esélyem :? Szóval itt aligha lesznek genus v faj szinten meghatározott fotók a galériában. A határozóbélyegek a vesécskék, spermathecák, stb.

Ezek a férgek vékonyak, halvány színűek. Egyik alaszkai fajuk, a jégféreg gleccserek tetején él, és ~0 fok fölött elpusztul.
Csatolmányok
Enchytraeidae_long_PF5076.JPG
Enchytraeidae_long_PF5076.JPG (241.29 KiB) Megtekintve 1878 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron