Bódvarákó, 2009.12.05

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Bódvarákó, 2009.12.05

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.12.09. 20:51

December első hétvégéjén - hosszas szervezgetés után - páran elutaztunk Bódvarákóra, ahol a Gömör-Tornai karszt egyik legszebb barlangja, a Rákóczi-barlang található. Ez egy kisebb barlang, egyszerre csak kevesen (8-an) mehetnek be, vaslépcsőkön kell végigmenni a túrán. A barlangot az 50-es években fedezték fel a bányászat során, addig teljesen zárt volt. Emiatt nem is él benne semmilyen állat, ezért persze kicsit csalódott voltam. Elsősorban a magyar szálfarkút akartam volna megtalálni, de majd legközelebb...

A barlang gyönyörű és nagyon jó állapotban van. Rengeteg érdekes alakzatot látni, és a barlang alján egy mély tó található, ahol búvárkodni is lehet - itt szorult be 5 napra pár éve egy búvár. A barlangba csak szűrt karsztvíz kerül be, így gyakorlatilag 'csíramentes'. Magát a barlangot egy 300 méteres tárón át lehet megközelíteni, magában a táróban már élnek állatok, sőt, egy kis denevért a barlangban is láttunk.

A táró élővilága:
Egy Malthonica pók:
Kép

Egy téliaraszoló:
Kép

itt is előkerült a Scoliopteryx libatrix, egészen egérszerű feje van :)
Kép

és egy hatalmas agancsgomba:
Kép

Néhány kép a barlang belsejéről:
Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Bódvarákó, 2009.12.05

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.12.09. 21:02

Még több kép ezen a Photobucket linken található, egyébként a fenti képek is onnan vannak belinkelve.

Visszafelé gyűjtöttem egy üvegnyi vizet a Bódvából, és egész érdekes állatokat találtam benne:

Egy mohaállat, Cristatella mucedo tartóspetéje. Új család.

Kép

Először találtam cseszlelárvát:
Kép

Akadt természetesen árvaszúnyog-lárva is, ezt sikerült meghatároztatni: Tvetenia discoloripes vagy veralli.
Kép

Egy szép kérészlárva, Heptagenia flava.
Kép

Egy eddig Magyarországon csak a Jósva patakból ismert mikrotegzes-lárva, a Ithytrichia lamellaris:
Kép

Egy nagyobb tegzes is volt a vízben, ez új család: Lepidostomatidae.
Kép


Később egy szürkemarha-csordába botlottunk:
Kép

Tehát télen is megéri elővenni a fényképezőt, a patakok vizében például mindig akad valami érdekes :)
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron