Fotótechnika: Fotózás Bridge-géppel

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Fotótechnika: Fotózás Bridge-géppel

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.10.08. 22:10

Hello!

Nemrég vettem egy bridge-gépet, egy Fuji Finepix HS10-est, hogy tudjak tájakat ill. madarakat fotózni, de amíg a makroobjektívvel ellátott DSLR-em szervizben van, kipróbáltam makrofotózáshoz is: néhány tapasztalatomat írom le, hátha valakinek segítséget nyújt gépvásárlásnál.

A bridge géppel közepes zoomnál makróztam először könnyebb témákat, pl. növényeket, vakuval és vaku nélkül is. A vakuzásnál érdemes használni valamit diffúzornak, én egy 3 rétegűre hajtott pausz papírt használtam az alábbi képnél. Ilyen méretű tárgyakhoz elég jól használható a gép:

Amanita_muscaria_FA0277.jpg
Amanita_muscaria_FA0277.jpg (148.74 KiB) Megtekintve 7729 alkalommal.


Kisebb témákhoz egy Raynox DCR-250 Super Macro lencsét használtam, ez elég jól használható közepes zoomnál bridge gépeknél, de bármilyen DSLR objektívre is rárakható, ezeknél kb 1.5-ször nagyobb nagyítás érhető el. Ezt a lencsét használtam a Bihar-hegységben talált kaszáspóknál is (vaku+diffúzorral):

Mitopus_morio_female_FA0142.jpg


A kép egy 100%-os részlete:

Mitopus_morio_female_FA0142b.jpg


Minden gépnél, ami nem tükörreflexes, sokszor túl lassú az autofókusz makro módban, a manuális fókusz a nagyobb bridge gépeknél pedig elég nehezen használható. Szerencsére az előtétlencsével ezt ki lehet küszöbölni: ezt a gyorsan mozgó legyet úgy fotóztam, hogy előre 'fókuszáltam', majd csak ez után kerestem meg a legyet, a gép előre-hátra mozgatásával állítottam élesre a képet, és gyorsan exponáltam. (A lencsével mindig csak egy bizonyos távolságra lévő tárgyak látszanak élesnek, ezért lehet vele így fotózni)

Eristalinus_aeneus_male_FA0342.jpg
Eristalinus_aeneus_male_FA0342.jpg (110.96 KiB) Megtekintve 7729 alkalommal.


A pár centis állatoknál tehát elég jól lehet használni a bridge-gépet, de mindenképp érdemes makro előtétlencsét venni hozzá Nagyon kis témáknál persze már persze mindenképp a jóval drágább technika (DSLR, makroobjektív és előtétlencse, külső vaku) szükséges. Remélem nemsokára tudok mutatni madárfotókat is a Fuji-val.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Fotótechnika: Fotózás Bridge-géppel

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.11.09. 00:37

A múlt hét végén, a szokatlanul szép november eleji időben volt alkalmam kipróbálni a gépet madárfotózáshoz is. Röviden összefoglalva használható a gép dokumentációs célokra, akciófotózásra nem. Nyomtatásra sem igazán jók a zoom felső tartományában készült képek, de a 28-720-as zoom cserébe kárpótol azzal, hogy nagyon sokoldalú és könnyen szállítható. Kezdőknek mindenképpen jó egy ilyen ultrazoom gép. Az autofokusz sajnos elég lassú, főleg kevés fényben. Még egy ilyen magasabb kategóriás bridge-nél sem nagyon ajánlható a 200-asnál magasabb ISO érzékenység. Mivel a zoom felső tartományában a kép minősége romlik, érdemes a témához viszonylag közel menni...

Néhány kép:

Egy megvágott kép egy nagy kócsagról, Programautomatikával, minimális utólagos korrekcióval, kb 7 méterre repült el tőlem.

Casmerodius_albus_albus_FA6738a.jpg
Casmerodius_albus_albus_FA6738a.jpg (42.14 KiB) Megtekintve 7708 alkalommal.


A kép vágatlanul:

Casmerodius_albus_albus_FA6738c.jpg
Casmerodius_albus_albus_FA6738c.jpg (86.13 KiB) Megtekintve 7708 alkalommal.


És egy max. kivágású részlet:

Casmerodius_albus_albus_FA6738b.jpg
Casmerodius_albus_albus_FA6738b.jpg (52.18 KiB) Megtekintve 7708 alkalommal.


Illetve egy viszonylag gyors témáról, gyors expóval készült kép, kb 12 m távolságról.

Chroicocephalus_ridibundus_ridibundus_FA6818.jpg
Chroicocephalus_ridibundus_ridibundus_FA6818.jpg (94.34 KiB) Megtekintve 7708 alkalommal.


Még október végén jártam a Hortobágyi Madárkórházban is, itt sokkal közelebbről volt alkalmam pár próba-fotót készíteni a géppel. Itt kisebb zoomot használva sokkal jobb a képminőség:

Buteo_buteo_buteo_FA6256a.jpg
Buteo_buteo_buteo_FA6256a.jpg (63.11 KiB) Megtekintve 7708 alkalommal.


100%-os részlet:

Buteo_buteo_buteo_FA6256.jpg
Buteo_buteo_buteo_FA6256.jpg (87.83 KiB) Megtekintve 7708 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron