Empis pennipes? > Empis nitidiventris, Walter hat.

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Empis pennipes? > Empis nitidiventris, Walter hat.

HozzászólásSzerző: piros » 2009.10.25. 22:25

Sziasztok!
Szortírozom a nyáron készült képeimet, és köztük találtam ezt. Július végén készült, Csákvár (Vértes) mellett. Empis pennipes nőstény?

Kösz a segítséget előre is, és üdvözlet,

Henrik

(U.i.: A télen majd feltöltök egy csomó képet úgy, ahogy írtátok, majd kiválasztjátok közűlük, amit jónak tartotok a galériákban elhelyezni!)
Csatolmányok
Empis (pennipes) 1088s_edgCool.jpg
Empis (pennipes) 1088s_edgCool.jpg (164.78 KiB) Megtekintve 4362 alkalommal.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára piros 2009.10.26. 17:48-kor.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Empis pennipes?

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.10.25. 22:48

Empis pennipes vagy a hozza hasonlo fajok kozul egy. Jonehany Empis faj eseten a nostenyek laba ilyen "pennipes".
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Empis pennipes?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.10.25. 23:09

Csalóka, valójában több ilyen faj van! Az E. pennipes fekete, és a tojócsöve is más. A következő fajok 'tollasak':
Empis sensu stricto (=Pterempis): Empis nitidiventris, pseudomalleola, malleola, plumipes, pusio, aestiva, nuntia, fasciculata, lamellicornis és vannak még csak a középső lábon tollas fajok is...

Mégis, szerintem ezt meg lehet határozni egy kép alapján is: Az Empis lamellicornis-ról a következőket írja a FaunaHu: a nőstny középső és hátulsó combján mindkét oldalon hosszú, széles tollak sorakoznak. A 2. és 3. lábszár dorzálisan egész hosszában, a 3. lábszár ventrálisan csak az első harmadában tollas. Mindkét ivar pajzsocskáján 2 peremsörte van. 2,75-3 mm.

Hegyvidéki faj (!) a könyv szerint nálunk Tiszatarján (ami gondolom nem épp hegyvidék) területéről került elő 1 példány. Szóval gratulálok, érdekes, ritka faj! Az E. pennipes egyébként elég gyakori pl a Bükkben. Ez nagyon jó kép lesz a galérába - még eléggé alulreprezentált ez a fajgazdag család (nekem van egy tucatnyi határozott példányom, amikről még én se töltöttem fel képet).
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Empis pennipes?

HozzászólásSzerző: piros » 2009.10.26. 00:47

Köszönöm mindkettőtökneK!
Tényleg két szőr van a scutellumon, megnéztem az eredeti képen, és a lábakon a tollazottság is nagyjából megfelel a leírásnak. Van azonban két (v három) nemis kicsi probléma. Lemértem a képernyőn a legyet, ezt egy már korábban kialakított módszerrel át tudom számolni mm-re. Ez alapján ez a jószág több, mint 5 mm. A lelőhellyel is van probléma: az a hely, ahol találtam, szubmediterrán klímájú, és semmiképpen nem hegyvidéki jellegű. Végül ez a név egyáltalán nem szerepel a FaunaEuropea-ban... Attól tartok, h ez a figura itt a képen vmi délies faj, ami nem, v nem jól szerepel a FaunaHungariae-ben :( . Ami jellemzőnek látszik, az a rendkívül hosszú szájszerv, nemtom, h ezt fel lehet-e használni a határozáshoz, de a legtöbb faj, amiről sikerült vmiféle leírást találnom (Pl itt: http://books.google.hu/books?id=jLilmTN ... AgQ6AEwAA#), kissebb ormányt hord :) .
Mégegyszer köszönöm a segítséget, egyelőre talán legjobb, ha marad Empis sp!
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Empis pennipes? > Empis sp.

HozzászólásSzerző: piros » 2009.10.26. 00:56

Még egy apróság: a középső lábszáron a dorzális oldalon nincs igazán tollazottság!
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Empis pennipes? > Empis sp.

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.10.26. 01:50

Ha ilyen nagy volt, akkor más faj biztosan. Viszont lehet, hogy mégis sikerül meghatározni:

A kulcsot el lehet vinni szerintem egy másik fajig:

-az analis ér megrövidült, nem éri el a szárny peremét, vagy a vége előtt megszakított. Ezt nem tudjuk.

--- ha igen, és a billér nem fekete, hanem sárga, akkor E. nitidissima, de ez nem tollas.
--- ha nem, akkor az analis ér teljes.

- teljes analis érnél ha nem fekete a billér akkor a metapleurális sörtéket kell nézni:
--- A metapleurális sörték fehérek, sárgák, sárgásbarnák vagy fekete sörtékkel kevertek. Ezt nem látom jól.
------ ha a potroh fénylő, és a szívóka olyan hosszú, mint a potroh: két faj marad, az E. pseudomalleola lábai barnák, az E. nitidiventris lábai feketék. Ez utóbbi faj esetén: A nőstény elülső lábszárán és metatarsusán dorsalisan széles pillák sorakoznak, a középső és hátulsó comb mindkét oldalon tollakat visel. Mindkét ivar potrohán hosszú fehér szőrök vannak. 4.5 - 5 mm. Sajnos a combokról nem ír semmit.
------ ha a potroh nem fénylő, két, túl kicsi faj marad.

--- Ha a metapleurális sörték feketék v sötétbarnák, esetleg néhány fehér szőrrel és a szájszerv olyan hosszú, mint a potroh, akkor E. pennipes, de azt már kizártuk.

Szóval szerintem csak az E. nitidiventris lehet, kár, hogy nem részletezi jobban a tollakat. A fehér szőrök nem tudom, megvannak-e. Az általad belinkelt könyv is csak említi a nitidiventrist, mint az egyik fajhoz hasonló, de Skandináviában nem élő fajt. Csak annyit ír, hogy erősen tollas. Az E. nitidiventris adatai idehaza: Budapest, Mecsek, Csákvár, Dobogókő, Aszófő. Ökológiai igényeket nem említ.

PS: E. lamellicornis = E. planetica.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Empis pennipes? > Empis sp.

HozzászólásSzerző: piros » 2009.10.26. 13:29

Köszönön szépent ezt a nagyon alapos határozást! Ezek a bélyegek már ellentmondás-mentesen ráilleszthetők a képen látható állatra, annak ellenére, h a metapleurális szőröket, sajnos, nem lehet látni az eredeti fotón sem. Ráadásul a lelőhelyadatok is passzolnak, úgy általában melegkedvelő fajnak gondolná az ember az elterjedés alapján! Mégegyszer kösz!


Üdvözlettel:

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Empis pennipes? > Empis cf. nitidiventris, pwalter hat.

HozzászólásSzerző: piros » 2009.10.26. 13:54

Végül találtam egy képet az E. nitidiventrisről, ami alámasztja Péter azonosítását:
http://www.miradanatural.es/foto.php?id ... usca=Empis
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Empis pennipes? > Empis nitidiventris, pwalter hat.

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.10.26. 14:04

Mármint Walter :)
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Empis pennipes? > Empis nitidiventris, Walter hat.

HozzászólásSzerző: piros » 2009.10.26. 17:48

Hát persze, :) !
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron