Rhagio scolopaceus? Május 2009

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Rhagio scolopaceus? Május 2009

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.01.29. 23:47

Ezt a nőstényt ugyan az nap, Lillafüred mellett találtam. R. scolopaceus?
Csatolmányok
rhagio_scolopaceus_female_pd9223.jpg
rhagio_scolopaceus_female_pd9223.jpg (108.12 KiB) Megtekintve 2128 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Rhagio scolopaceus? Május 2009

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.01.31. 11:05

Észak-Kelet Mo. kószalégyfaunája kevéssé ismert, mert Májer pécsi volt, éa kevés anyagot vizsgált meg ebből a régióból. Emiatt a F.H. elterjedési adatai nagyon szórványosak.

A rajzolt szárnyú Rhagiok közül szóba jöhet a strigosus a latipennis és a scolopaceus. A strigosust a rajzolat alapján kizárhatjuk. A másik két faj elkülönítése korántsem olyan egyszerű. A kulcs elsősorban a hímeknél működik jól. Ott a szárny formája, illetve az érintkező-nem érintkező szemek jól elkülönítik a latipennist a scolopaceustól. A nőstényeknél nem tudom mi a helyzet. Tavaly én is feldobtam a diptera.infora ilyen nőstényeket, és Theo sem volt benne biztos, hogy miről van szó. Az általam észlelt biztosan határozott rajzosszárnyú Rhagiók a Bükkből eddig mind a latipennis fajhoz tartoztak (ami egyébként Európában ritka). Ha van gyűjtött példányod, akkor nézd meg a csípők színét, esetleg az használható bélyeg a két faj elkülönítésében.

Patak mellett, vagy a Hámori tó mellett gyűjtötted? Eddigi nem reprezentatív tapasztalatom alapján a scolopaceus inkább tavak körüli fákon látható, a latipennis pedig inkább kisebb patakok mentén.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Rhagio scolopaceus? Május 2009

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.02.23. 00:08

Hello, nem emlékszem, hol gyűjtöttem, de szerintem patakparton. A csípők színe és a csáp alapján szerintem biztosan scolopaceus (csak most jutott eszembe lefotózni):
Csatolmányok
Rhagio_sp_female_A2447_PG0506.JPG
Rhagio_sp_female_A2447_PG0506.JPG (200.12 KiB) Megtekintve 2114 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron