Conops insignis?

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Conops insignis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.10. 22:51

Tegnap előtt találtuk ezt a fejeslegyet Ásotthalmon. Szerintem C. insignis nőstény. Ha ez igaz, akkor ez egy elég délies faj, sajnos, nem talátam róla semmi magyar nyelvű anyagot a neten. A GBIF portál szerint él nálunk. (Ha jól láttam, Szlovákiában nem, és ez megnyugtat, mert az agyamra megy, h a nemzetközi adatbázisokban Magyarországon jócskán előforduló fajokról csak Szlovákiából ("Sturovo" :lol:) van adat, esetleg Ausztriából...) Örülnék, ha helyben hagynátok, vagy javítanátok az azonosítást!

Üdvözlettel,

Henrik
Csatolmányok
Conops insignis 892sMod_AD_cr.jpg
Conops insignis 892sMod_AD_cr.jpg (201.28 KiB) Megtekintve 3752 alkalommal.
Conops insignis 873sMod_AD_cr.jpg
Conops insignis 873sMod_AD_cr.jpg (224.03 KiB) Megtekintve 3752 alkalommal.
Conops insignis 871sMod_AD_cr.jpg
Conops insignis 871sMod_AD_cr.jpg (191.51 KiB) Megtekintve 3752 alkalommal.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára piros 2010.08.10. 23:22-kor.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops insignis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.10. 22:54

Ez egy másik példány, két nappal korábban talátam, ugyanott.
Csatolmányok
Conops (insignis) 754.jpg
Conops (insignis) 754.jpg (195.06 KiB) Megtekintve 3751 alkalommal.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops insignis?

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.08.11. 18:41

A Van Veen kulcs egyertelmuen a C. insignishez vezet. De nem tudom, hogy a kulcsban nem szereplo mas faj szoba johet-e. Esetleg ket fajrol lehetne szo, a C. longiventrisrol es a C. weinbergae-rol, mind a kettot a regiobol irtak le. Nem tudom, hogy neznek ki.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Conops insignis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.11. 21:11

Köszönöm, Gábor! Igen, ezek még tényleg szóba jöhetnek, és nem találok róluk semmit. Viszont a Neten van néhány kép az insignisről, és ezekhez képest nem látok semmi eltérést. Mindent egybe vetve, talán mégis az insignis. Azért próbálkozom ennyire, mert nagyon tetszetős Conops ez itt a képeken, sztem.

Vetnél még egy pillantást az általam Micomitrának gondolt légyre is?

Üdvözlettel,

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops insignis?

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.08.27. 19:32

Mar regebben megjott Toth Sandor valasza is.

Kedves Gábor!

A Conops insignis már szerepel a Fauna Regni Hung. (Thalhammer 1900) kötetben is Budapestről. Erre utal a Checklist-ben Weele. Ugyanott van hivatkozás Chvála (1961) dolgozatára, aki Csehszlovákia Conopidae faunáját dolgozta fel, de nem kizárt, hogy átnézte a TTM-be az 1957-et követő néhány évben bekerült példányokat is. Dolgozatában megjegyzi, hogy Conops insignis anyaga származik Magyarországról, Jugoszláviából és Görögországból is, de a közelebbi lelőhelyeket nem említi. Úgy emlékszem, hogy a TTM gyűjteményében nem találkoztam ezzel a fajjal. Lehet, hogy Chvála onnan kapta korábban, de megtartotta.

A faj újabb előkerülése minden esetre érdekes és fontos eredmény.

A Micomitra stupida ? Micomitra iris problémához nem tudok hozzászólni. A tömeges megjelenés ugyancsak jelentős eredmény.


Üdvözlettel: Sándor
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Conops insignis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.27. 21:01

Gábor, nagyon köszönöm a segítségedet ebben, és többi esetben is! Külön köszönöm Tóth sándornak, h foglalkozott ezzel az esettel, meg a stupida/iris problémával is! Légyszi, add át, ha tudod!

(A franc ebbe a Micomitrába, kéne vhogy legalább az iris fajleírása!)

Mégegyszer kösz és üdvözlet!

Henrik

P.S.: Ha gondoljátok, ezeket a képeket is berakhatjátok a galériába, a végén még egész kerek gyűjtemény lesz benne Conopsokból, :) ! Ne bánkódj amiatt, h nem talákozol ezekkel, alighanem olyan sivatagi klima kell hozzájuk, mint az Ásotthalmi!
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron