Conops flavifrons? >Conops longiventris

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Conops flavifrons? >Conops longiventris

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.26. 21:49

Sziasztok! Ezt a Conopsot is Ásotthalmon találtam, július 5.-én. Ez egy viszonylag apró termetű Conops, ami a selyemkóró virágjához hasonlított nagyságából is kiderül. A képek nem a legjobbak, mindazonáltal a van Veen határozó alapján egyértelműnek tűnik, de örülnék, ha megírnátok, Ti mit gondoltok róla!

Kösz előre is!

Henrik
Csatolmányok
Conops (flavifrons) 720Scr.jpg
Conops (flavifrons) 720Scr.jpg (201.63 KiB) Megtekintve 14267 alkalommal.
Conops (flavifrons) 719s_AD_cr.jpg
Conops (flavifrons) 719s_AD_cr.jpg (200.42 KiB) Megtekintve 14267 alkalommal.
Conops (flavifrons) 718s_AD_cr.jpg
Conops (flavifrons) 718s_AD_cr.jpg (197.26 KiB) Megtekintve 14267 alkalommal.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára piros 2012.12.27. 18:20-kor.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.08.27. 17:17

A kulcs tenyleg egyertelmuen a fl. fajhoz visz. Eszerint nosteny. Kicsit hianyolom rola voroses szint a potroh elso szelvenyeirol es a pajzsocska vegerol, de egyebkent tenyleg egyertelmunek tunik.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.27. 21:22

Igen, ez zavart engem is, ezért (is) kértem a segítséget. Végül is lehet extrém színváltozat, nem?
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.27. 21:27

Amúgy van két kép a flavifronsról a Diptera.infon, és azokon se sok vörös szíbn látszik - igaz, egy kicsi mégis...
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.27. 21:33

Még egy kérdéssel hadd zavarjalak benneteket! A felső képen jól látszik, h egy fényes, sárga színü, két lapos lemezből álló valami kiáll az állat középső lábfejéből, a karmok közül. A két lemez egy nyélszerű részen keresztül egy-egy barna, kemény, ovális dologhoz, majd egy-egy újabb nyélen keresztül egyetlen nyílhegyhez csatlakozik. Ezt a valamit idén nyáron számtalan viráglátogató légy, méh, és darázs lábán találtam, eltávolíthatatlanul beékelődve ugyenezen a helyen, a karompárna alatt. Nem tudjátok, mi lehet ez???
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.08.28. 00:02

piros írta:Még egy kérdéssel hadd zavarjalak benneteket! A felső képen jól látszik, h egy fényes, sárga színü, két lapos lemezből álló valami kiáll az állat középső lábfejéből, a karmok közül. A két lemez egy nyélszerű részen keresztül egy-egy barna, kemény, ovális dologhoz, majd egy-egy újabb nyélen keresztül egyetlen nyílhegyhez csatlakozik. Ezt a valamit idén nyáron számtalan viráglátogató légy, méh, és darázs lábán találtam, eltávolíthatatlanul beékelődve ugyenezen a helyen, a karompárna alatt. Nem tudjátok, mi lehet ez???


Hello, a DI-n Asclepias selyemkóró pollináriumainak gondolta valaki (itt). Gondolom nő arrafelé is. Én a Nyírségben látok sokat.

PS: A Conopsokat nagy örömmel feltöltöm majd :) Esetleg a hymis-on megjelent,de itt nem látott képekből is mehet majd a galériába (Copyright-taggel)? A védett Bombus például nagyon jól jönne :) Mi biztos nem találjuk még egy darabig.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.28. 16:49

Köszönöm, biztosan az! Ha jól megnézed, ez a légy épp egy Asclepias virágon forgolódik, talán éppen azért, mert nem tudta leszakítani a pollináriumot a gazról! (Most olvastam, h gyakran elveszítik egy-egy végtagjukat a virágot látogató rovarok emiatt.) Eddig is elég undorítónak találtam ez az agresszív gyomot, de ez a tulajdonsága nem javította a véleményem. Itt, a homokvidéken ez a legkártékonyabb, agresszíven terjedő gyom. Egyúttal a magabiztos hülyeségnek is kiváló példája, mert ezt a sorscsapást tudtommal szándékosan telepítették be, mint "jó mézelőt"!

Az egész Kelebia - Mórahalom között elterülő vidék különben az erdőgazdálkodás címszó alatt folyó táj- és természetrombolás tanulságos esete lenne, ha lenne valaki, aki tanulni akarna belőle...
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára piros 2010.08.28. 17:29-kor.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.28. 17:18

pwalter írta:PS: A Conopsokat nagy örömmel feltöltöm majd :) Esetleg a hymis-on megjelent,de itt nem látott képekből is mehet majd a galériába (Copyright-taggel)? A védett Bombus például nagyon jól jönne :) Mi biztos nem találjuk még egy darabig.


Semmi kifogásom ellene, kérdés, h a képek mérete mefelel-e? Őszintén szólva számomra elég kényelmetlen ez a 600 X 600 pixeles forma, mert egyrészt elég sokat kell vele molyolni, h torzításmentesen átalakítsa a képeit az ember (persze az is lehet, h én vagyok ügyifogyi technikailag!), másrészt sokszor esztétikailag sem előnyös forma a négyzet. Nem lenne elég az információ-mennyiség képenkénti korlátozása? Lenne viszont egy javaslatom; kérlek, fontoljátok meg, nem lenne-e az egész képtár értékesebb, ha fel lenne tüntetve a képek mellett a lelőhely? Tudom, tudom, ez a csallános esete, :) , mégis...

(Egyébként a hymis-re felrakakott képek közül az Arachnotheutes rufithorax a legérdekesebb, ajánlom szerető gondoskodásodba ;) , ezt az utonállót senkise látta az elmúlt sok (legalább 5-6) évtizedben nálunk, de még a Mediterránban sem gyakori!)
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.08.28. 23:05

piros írta:
Semmi kifogásom ellene, kérdés, h a képek mérete mefelel-e? Őszintén szólva számomra elég kényelmetlen ez a 600 X 600 pixeles forma, mert egyrészt elég sokat kell vele molyolni, h torzításmentesen átalakítsa a képeit az ember (persze az is lehet, h én vagyok ügyifogyi technikailag!), másrészt sokszor esztétikailag sem előnyös forma a négyzet. Nem lenne elég az információ-mennyiség képenkénti korlátozása? Lenne viszont egy javaslatom; kérlek, fontoljátok meg, nem lenne-e az egész képtár értékesebb, ha fel lenne tüntetve a képek mellett a lelőhely? Tudom, tudom, ez a csallános esete, :) , mégis...


Hello, remek! A képeknek a szélére majd rakok egy-egy fekete sávot, ha nem 600x600-asak. Más képeknél is szoktuk ezt. Egyes képeknél, ha nagyon érdekes a faj, odaírtam a lelőhelyet, pl. itt, de ez a nagy mennyiségű kép miatt elég nehezen kivitelezhető. Viszont Gábor is és én is megtartjuk a fényképező által adott számokat a kép nevében, és a sorszámokhoz tartozó helyneveket nyilvántartjuk, így megmarad a gyűjtés helyének az információja, amit bármikor vissza tudunk nézni. De ha legközelebb töltök fel képeket, a jobb fajoknál igyekszem majd kiírni a gyűjtés helyét, mint a Tetragnatha reimoseri-nél. (ez nemsokára bekövetkezik, mert szervízbe kerül majd a gépem).
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.28. 23:36

Hát persze, én se azokra az estekre gondolok, amikor a képen szereplő állat minden hobbikertben előfordul!
(Gépszervíz, az elég kínos :( ! Majnem ollan, mintha a barátnő menne nyaralni egyedül :) !)
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.08.28. 23:39

Ja, még valami! nem lehetne esetleg vmi világos a fekete csík helyett :) ?
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.08.29. 13:12

Persze, nem mindig fekete sáv van, lehet vmilyen szürke is pl.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Conops flavifrons?

HozzászólásSzerző: piros » 2012.11.01. 16:56

Xespok írta:A kulcs tenyleg egyertelmuen a fl. fajhoz visz. Eszerint nosteny. Kicsit hianyolom rola voroses szint a potroh elso szelvenyeirol es a pajzsocska vegerol, de egyebkent tenyleg egyertelmunek tunik.


Gábor megérzése jó volt, ez tényleg nem a flavifrons faj! Sikerült M. Chvála cseszlovák Conopidákra vonatkozó határozóját megszereznem, és ebből minden kétséget kizáróan kiderül, h ez a Conops longiventris KRÖBER! A különbség épp a barna/vörös szín hiánya a humeruson és a pajzsocska hátúlsó szélén. Chvála úgy jellemzi röviden, h fekete-ezüst színű faj.

Megkérném a Legyek Urát, h a galériában is nevezze át a képeket!

Még egy kérés: a FE-ban (és Chvála revíziójában is) ez a faj csak Csehországban (pontosabban csak Moráviában), Slovákiában és Horvátországban fordul elő, nálunk nem. Meg tudná nézni valaki a magyar fajlistát, h szerepel-e benne?

Előre is kösz!

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons? >C. longiventris

HozzászólásSzerző: Xespok » 2012.11.07. 08:48

Javitottam a hatarozast.

Sajnos meg nem volt idom utananezni a magyar diptera checklistben, hogy szerepel-e ez a faj rajta.

Gabor
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Conops flavifrons? >C. longiventris

HozzászólásSzerző: piros » 2012.11.07. 18:42

Kösz szépen a javítást!
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Conops flavifrons? >Conops longiventris

HozzászólásSzerző: piros » 2012.12.27. 18:20

Csak kiegészítettem a címet!
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron