Mi ez az állat? > Tipulidae > Tanyptera > Tanyptera atrata

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Mi ez az állat? > Tipulidae > Tanyptera > Tanyptera atrata

HozzászólásSzerző: Fülig Jimmy » 2012.07.08. 11:08

Meglehetősen gondban vagyok ezzel a fotóval, még abban sem vagyok biztos, hogy jó helyen van-e itt a kétszárnyúak között?? Azért választottam a Diptera rendet, mert úgy látom, mindkét példánynak billérje van, ami tudomásom szerint csak erre a csoportra jellemző. Ha nincs jó helyen, úgy kérem az admint, helyezze át oda, ahova való. Olvastam valamiféle galériáról is (csak épp képtelen voltam megtalálni). Ha ez a kép megfelelőnek találtatik, nagyon örülnék, ha a galériába is bekerülne, illetve ha megírná valaki, hol is találhatók az egyes állatcsoportok galériái.

Visszatérve a fotóra, a kép 2011. május 20-án készült a Bükk-hegységben, közelebbről a Lusta-völgyben. Ez egy a Bükk-fennsíkról levezető völgy, középmagasságban fekszik, fenyvesek és elegyes lombú erdők szegélyezik. Az időjárás napok óta zivataros volt, az esőszünetekben napsütéssel. A tippem, hogy ezek valamilyen fürkészek. Ugyanakkor a szaporodási póz ellenére sem vagyok benne biztos, hogy egy fajba tartoznak-e, mert pl. a csápok jelentősen különböznek és a potroh felépítésében is igen jelentős az eltérés. Ha ekkora az ivari dimorfizmus, úgy épp dolgozhatnak közös utódokon is, de az is lehet, hogy az egyik fürkész "kifürkészte" a másikat. Már ha egyáltalán létezik olyan, hogy fürkész a fürkészt?

Ha valaki tudja, kérem határozza meg a fajt (fajokat)! Szükség esetén a fotó sokkal nagyobb felbontásban és részletességben is rendelkezésre áll, az itteni limit csak ekkora feltöltést engedélyezett.

Köszönettel: Ferenczi Csaba
Csatolmányok
fürkészek.jpg
Tipulidae > Tanyptera > Tanyptera atrata
fürkészek.jpg (243.37 KiB) Megtekintve 5041 alkalommal.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Fülig Jimmy 2012.07.12. 07:55-kor.
Fülig Jimmy
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.06.27. 16:21

Re: Mi ez az állat?

HozzászólásSzerző: piros » 2012.07.08. 18:29

Üdv., ezek itt párzó Tanyptera atrata névre hallgató lószúnyogok (Tipulidae), és valóban a kétszárnyúak (Diptera) közé tartoznak, úgyhogy a megfelelő helyen vannak. A legyes fórum szövege alatt találsz egy kék színű feliratot: "Kapcsolódó galéria". Ha arra rákattintsz, a galériában találod magad ;) !

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Mi ez az állat?

HozzászólásSzerző: piros » 2012.07.08. 18:32

A kép egyébként szép, gratula!
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Mi ez az állat?

HozzászólásSzerző: Fülig Jimmy » 2012.07.09. 10:28

Köszönöm Henrik a gyors meghatározást! Nem gondoltam volna, hogy ez egy lószúnyog. Lenne még pár kérdésem. Ez ugyanaz az állat, amit a 30 éves Móczár féle két kötetes (1400 oldalas) határozókönyvem még Ctenophora atrata (Vörös fésűsszúnyog) néven hoz? Lehetséges, hogy átírták a genust?

Más. Most, hogy a meghatározás megtörtént, ezzel fölöslegessé vált a ?Mi ez az állat?? cím. Hogy tudom ezt átjavítani az immár helyes "Tipulidae > Tanyptera > Tanyptera atrata" szövegre? Továbbá, tölteném föl a következő meghatározásra váró fotómat. Ha ennek is a "Mi ez az állat?" címet adom, akkor rövidesen kismillió egyforma nevű fórum lesz. Mi ilyenkor a követendő eljárás?

Más. Még mindig képtelen vagyok megtalálni azt a galériát. A hiba nyilván bennem van, de nem találok semmilyen "kapcsolódó galéria" feliratot. Lehet, hogy nem is jó helyen keresem? A legyes fórum alatt a Diptera fórum értendő, vagy valami más? Mert a Diptera fórumban csak különböző alfórumokat látok egymás alatt fölsorolva oldalakon keresztül?
"Az újdonságok a galériában" nevű rész sem vezet sehova, itt is csak arról olvasok, hogy vannak újdonságok, de egyetlen galériához sem vagyok képes eljutni?
Ha egyszer megtalálom azt a galériát, akkor átrakhatom-e oda a fotót, vagy azt csak az admin teheti meg? Esetleg töltsem föl újra, ezúttal célzottan oda?

Más mit jelentenek a fórumok neve előtt a következő ikonok:
- a szöveget jelző ikon piros vagy fekete színű?
- a szöveget jelző ikonban a szöveg fut, illetve áll?
- a szövegikonban van piros csillag, illetve nincs?

Bocs? a sok fárasztó kérdésért, de egyelőre nem nagyon ismerem ki magam itt. Abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán tudomást szerzel-e erről a reakciómról, mert semmilyen lehetőséget nem találtam arra nézve, hogy válaszként írjam meg e hozzászólásomat.

Üdv.: Csaba
Fülig Jimmy
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.06.27. 16:21

Re: Mi ez az állat?

HozzászólásSzerző: piros » 2012.07.09. 12:53

Minden kérdésedre most nem tudok válaszolni - én is csak olyan felhasználó vagyok itt mint Te - de azt, h a galériát hogyan találod meg, részletesen leírom.

Ide ugyebár úgy tetted fel a képedet, hogy megnyitottad a következő feliratú rész-fórumot:

"Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak"

Ez alatt találsz egy rövid ismertető szöveget, ami a "Minden, ami a Kárpát-medencében honos ..." szöveggel kezdődik.

Ez alatt egy kék betűs rész található:

"Kapcsolódó galéria - Related gallery"

Na, arra kell kattintani!
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Mi ez az állat?

HozzászólásSzerző: tabor » 2012.07.10. 13:36

Sziasztok!

A phpBB úgy működik, hogy ha valaki be van jelentkezve, a
saját témáit és hozzászólásait szerkesztheti, azok címét is beleértve.

Szerintem az elég zavart keltő lehet, ha az új megnevezés
gyökeresen eltér az eredetitől. Én azt javaslom, hogy
már az első megnevezés legyen jó közelítés (ha létezik ilyen),
amit aztán csak finomítani kell.

Gondolom ezzel Walter és Gábor (Keresztes) is egyet ért.

Tehát jelentkezz be. Válaszd ki az adott témát.
A téma címsorában jobbra megjelenik, hogy "Szerkeszt".

Sok sikert!

Gábor
tabor
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2010.08.28. 22:08

Re: Mi ez az állat? > Tipulidae > Tanyptera > Tanyptera atra

HozzászólásSzerző: Fülig Jimmy » 2012.07.12. 07:57

Köszönöm szépen a válaszokat mindkettőtöknek!
A galériákat megtaláltam és a téma címét is sikeresen átszerkesztettem.
Fülig Jimmy
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.06.27. 16:21


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron