Hemiptera - Psyllidae vagy Triozidae

Minden, ami a Kárpát-medencében honos poloskákkal, kabócákkal, levéltetvekkel stb kapcsolatos - Everything on the bugs, leaf hoppers, cicadas etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Hemiptera - Psyllidae vagy Triozidae

HozzászólásSzerző: eguzki » 2008.10.27. 21:03

Újabb apró levélbolha a kertemből; Fejér megye - Mezőföld. Nem tudom mennyire lehet őket meghatározni pusztán fotók alapján, gyanítom csak igen felületesen. Azért feltöltöm, hátha valaki "helyreteszi" őket! :)
Csatolmányok
accc.jpg
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eguzki 2008.10.28. 20:13-kor.
eguzki
 
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2008.10.27. 19:28

Re: Hemiptera - Psylloidea?? 2.

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.10.27. 23:16

Hello! Ez a levélbolha talán Psyllidae, a szárnyeretete meg a szárnya lekerekítettsége alapján, meg ha jól látom van egy kisebb homloknyúlványa ami a Psyllidae-re meg a Triozidae-re jellemző a Gerinctelen Állatok Határozója szerint. De a Triozidae-nél a szárny hegyes. Egyébként lehet, hogy meg lehetne határozni ezt a példányt, pl a fekete pöttyök alapján a szárnyon, csak nincs olyan határozó, ahol elég sok fajról írnának, pl. a Móczár Állathatározó I a több, mint 70 hazai fajukból 15-öt említ. Milyen növényen volt?
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Hemiptera - Psylloidea?? 2.

HozzászólásSzerző: eguzki » 2008.10.28. 20:11

pwalter írta:Hello! Ez a levélbolha talán Psyllidae, a szárnyeretete meg a szárnya lekerekítettsége alapján, meg ha jól látom van egy kisebb homloknyúlványa ami a Psyllidae-re meg a Triozidae-re jellemző a Gerinctelen Állatok Határozója szerint. De a Triozidae-nél a szárny hegyes. Egyébként lehet, hogy meg lehetne határozni ezt a példányt, pl a fekete pöttyök alapján a szárnyon, csak nincs olyan határozó, ahol elég sok fajról írnának, pl. a Móczár Állathatározó I a több, mint 70 hazai fajukból 15-öt említ. Milyen növényen volt?


Jóval részletesebb és több szögből készült képek kellenének a határozáshoz (vagy még az sem lenne elegendő) de egyszerű kompakt géppel ennél jobbat nem tudtam produkálni. Talán Birsen találtam, de nem mernék mérget venni rá.
Egyébként milyen határozókat használsz? Én éppen a napokban várom, hogy megérkezzen az általad is említett "Gerinctelen Állatok Határozója" című könyv, már nagyon kíváncsi vagyok rá.
eguzki
 
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2008.10.27. 19:28

Re: Hemiptera - Psylloidea?? 2.

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.10.28. 21:47

eguzki írta:Jóval részletesebb és több szögből készült képek kellenének a határozáshoz (vagy még az sem lenne elegendő) de egyszerű kompakt géppel ennél jobbat nem tudtam produkálni. Talán Birsen találtam, de nem mernék mérget venni rá.
Egyébként milyen határozókat használsz? Én éppen a napokban várom, hogy megérkezzen az általad is említett "Gerinctelen Állatok Határozója" című könyv, már nagyon kíváncsi vagyok rá.


Használom még a Móczár: Állathatározó I-II-t, ezek nem túl részletesek (6000 fajról írnak benne), főleg a nehezen határozható taxonok esetén, de gyakorlatilag más nincs amiben minden hazai állattörzsről írnának. Gyakran használom a Fauna Hungariae sorozat köteteit, ezek elvileg minden hazai állatról meg protozoáról szólnának, de sok részt még senki sem írt meg. De itt Debrecenben az Egyetemen megvan elég sok kötet (pl. a szúnyogos hiányzik a könyvtárból). Az a baj még velük, h idővel elavulhatnak, nem szólnak az újabban talált fajokról (van olyan kötet, amit az 50-es években írtak). Ha találok még valamilyen könyvet a könyvtárban, azt is ki szoktam venni (van pl. gilisztás, iszapszúnyogos határozókönyv/füzet). Főleg a Nematoceráknál a Manual of Palaearctic Diptera is jól szokott jönni, ebben jó sok részletes rajz is van. Legújabban egy ászkás könyvet szereztem be - Magyarország szárazföldi Isopodái 1927-ből, ez is kicsit elavult persze... A Gerinctelen Állatok... nagyon jó könyv, tele rajzokkal, jól használható és elég részletes.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Hemiptera - Psyllidae vagy Triozidae

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.10.28. 22:03

Ez Psyllidae. Esetleg körtebolha, bár a csoport határozásának még sohasem álltam neki.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34


Vissza: Hemiptera - Hemipterans - Felemásszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron