Rhadinoceraea ?

Minden, ami a Kárpát-medencében honos levéldarazsakkal, darazsakkal, méhekkel stb. kapcsolatos - Everything on the sawflies, wasps, bees etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Rhadinoceraea ?

HozzászólásSzerző: sapphiro » 2014.04.06. 19:07

Sziasztok!

Rhadinoceraea fajra gondoltam először, de réten láttam, fűszálon, a környező kertek párszáz méterre vannak, itt pedig nőszirmot nem láttam.
Ennek ellenére lehet ő, vagy van sok nagyon hasonló? Kifejezetten mélykék, feketéskék színe volt.
Nagyon köszönöm!

Bea

00az_050.jpg
00az_050.jpg (110.35 KiB) Megtekintve 9594 alkalommal.
sapphiro
 
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2011.07.19. 12:32

Re: Rhadinoceraea ?

HozzászólásSzerző: piros » 2014.04.07. 20:27

Gratulálok, nagyon jó tipp, én is annak látom :) ! A nagyság, és a lelőhely ismeretében esetleg közelebb is lehet jutni a fajhoz. Az is segítene, ha látni lehetne az első lábszár elülső felszínét. Mindenesetre a szem mögött hátrafelé erősen kiszélesedő fej alapján én R. reitteri fajnak nézem. Ez az apró nőszirmon (Iris pumila) él, talán valahol a réten vagy a környékén megtalálható ez a növény.
Üdvözlettel,
Henrik
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára piros 2014.04.07. 20:46-kor.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Rhadinoceraea ?

HozzászólásSzerző: piros » 2014.04.07. 20:45

Egy másik, kisebb faj (6mm), hátrafelé szélesedő fejjel, viszont "csomós" csápizekkel a R. nodicornis. Ez zászpán él.
Szóval szerintem valószínű a R. reitteri. (Egyébként egyik faj sem közönséges.)
Hol is került elő pontosan?
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Rhadinoceraea ?

HozzászólásSzerző: sapphiro » 2014.04.08. 07:48

Henrik, nagyon köszönöm!! Körül fogok nézni a környéken, úgyis viszonylag rendszeresen járok arra, hátha megtalálom a pumila-t.
Budapest külterületén (XVI.kerület), a Szilas patak mentén van egy viszonylag "elhagyatottabb" terület, kis erdősávval és hatalmas réttel, amit a patak vág ketté.
Nagyon szeretem, viszonylag kevesen járnak arra, és még van rajta élet , nincs agyontaposva :)
Került már elő itt különlegesebb lepke is (M.teleius), akkor sikerült beszélni az önkormányzattal, hogy jó időben kaszáltassanak, úgy, hogy a lepkének és a vérfűnek is jó legyen.
Mindig akkora öröm, ha előkerül egy különlegesebb faj.. rendszeresen figyelem ezt a környéket, csak még a fotótechnikámon kell egy "cseppet" javítani, hogy minden oldalról el tudjam csípni a rovarokat, de nagyon dolgozom rajta :)
A mérete emlékeim szerint volt jó 1 cm, mert gyorsan észrevettem.

Még egyszer köszönöm!!!
Bea
sapphiro
 
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2011.07.19. 12:32


Vissza: Hymenoptera - Hymenopterans - Hártyásszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron