Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

Minden, ami a Kárpát-medencében honos ízeltlábúakkal kapcsolatos (kivéve Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera és Lepidoptera) - Everything on the arthropods (except Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera and Lepidoptera) of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.22. 15:48

Hello, egy szitakötőnél tud valaki segíteni? Valamiért még régen Sympetrum striolatum-nak határoztam, de a neten talált képek nem hasonlítanak rá... Október 30-án fotóztam még 2005ben.
Csatolmányok
Sympetrum_striolatum_PW0018.jpg
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.11.22. 19:04

A Sympetrumok határozása szerintem ebből a szögből szinte reménytelen, ha nem vagy profi az Odonatakban. A szín tekintetében rengeteg átmenet van. A tor mintázottsága oldalról és az ivarszelvények morfológiaája alapján lehet őket határozni elvileg, de ebből a szögből ezek a tulajdonságok nem láthatók.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.22. 19:12

Igen, ma már mindig lefotózom a potrohuk végét is több szögből meg a tort oldalról is. Bár még az újabb képek határozásához nem kezdtem hozzá.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.11.23. 00:01

pwalter írta:Igen, ma már mindig lefotózom a potrohuk végét is több szögből meg a tort oldalról is. Bár még az újabb képek határozásához nem kezdtem hozzá.


Asszen a szitakötők esetében az ivarszerv nem a potrohvégen, hanem előrébb, és alul. Hátul fogókészülk van, ezzel fogják meg a nőstényt. Szóval maga az ivarszerv nem nagyon fotózható élő állaton.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.23. 16:32

Xespok írta:
pwalter írta:Igen, ma már mindig lefotózom a potrohuk végét is több szögből meg a tort oldalról is. Bár még az újabb képek határozásához nem kezdtem hozzá.


Asszen a szitakötők esetében az ivarszerv nem a potrohvégen, hanem előrébb, és alul. Hátul fogókészülk van, ezzel fogják meg a nőstényt. Szóval maga az ivarszerv nem nagyon fotózható élő állaton.



Igazad van, de ez csak a hímeknél van így, nekik a fogókészülék van a potrohvégen és az ivarszerv a 2. potrohszelvényen, a nőstényé a 'megszokott módon' a 9. szelvényen van. Szerencsére a határozókban le van rajzolva mindkét ivarszerv és a hím fogója is, gyakran oldalról is.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

HozzászólásSzerző: Sharpshooter » 2008.11.25. 20:00

van két ismerősöm akik elég jól értenek a szitakötőkhöz. Farkas Anna és Kalmár Attila. Anna a Hidrobio tanszéken dolgozik, akár személyesen is megkeresheted, vagy írjál neki iwiw-en, fent van ismerőseim között. Attila a vizügy nyíregyházai igazgatóságán van, neki is wiw-en írhatsz.Aztán mailben mehetnek a képek. Én is erre készülök, van már néhány bizonytalan határozású szitám :)
Sharpshooter
 
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2008.09.21. 23:04
Tartózkodási hely: Kisvárda-Debrecen

Re: Odonata> Libellulidae> Sympetrum sp

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.25. 21:10

Köszi szépen, iwiwen megkeresem majd őket!
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Arthropoda - Egyéb ízeltlábú csoportok

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron