Oldal: 1 / 1

Plecoptera - Álkérészek > Leuctridae > Leuctra dalmoni/prima

HozzászólásElküldve: 2009.03.05. 16:10
Szerző: pwalter
A hétvégén a Bükkben, Lillafüred és Ómassa között csináltunk egy fotós túrát Somával, és a Garadna patak mellett rengeteg álkérész rajzott már, 2-3 faj. Voltak köztük keresztesszárnyú (Nemouridae) és hengeresszárnyú álkérészek (Leuctridae). Még a határozásukkal nem vagyok kész, ha meglesznek, feltöltöm a képeket. Az egyik álkérész, egy Leuctra hím azonban rögtön feltűnt, hogy nincs benne a 2002-ben írt Álkérészek kishatározójában, így elküldtem Murányi Dávidnak, aki a könyvet írta. Úgy tűnik, egy általa 2007-ben leírt fajról van szó, ez a Leuctra dalmoni Vinçon & Murányi. A hétvégén majd készítek róla több fotót, hogy biztosat lehessen mondani róla.

Re: Plecoptera - Álkérészek > Leuctridae > Leuctra dalmoni/prima

HozzászólásElküldve: 2009.03.12. 00:00
Szerző: pwalter
Még pár fotót készítettem róla, ezek alapján viszont L. prima-nak határozható, szóval nem az újonnan leírt faj. Feltöltöttem a galériába a képeket. Nagyon nehéz csoport az álkérészek, Murányi Dávid ebből a témából írta a doktoriját. Sok fajnak nem elég pontos a leírása, sok esetben nem ismert a lárva ill. a nőstény, stb. Sőt: a Perla genusz mai ismereteink szerint csak pete alapján határozható biztosan (!).

Re: Plecoptera - Álkérészek > Leuctridae > Leuctra dalmoni/prima

HozzászólásElküldve: 2009.03.12. 10:54
Szerző: Xespok
Igen, egyszer beszeltem egy Japan alkereszspecialistaval, aki meghatarozott nekem nehany fajt. Japanban egyebkent rengeteg alkereszt lehet latni, es sokkal valtozatosabbak, mint itthon.

Az alkereszeknek valoszinuleg nagyon sok lokalis fajuk van, mert rendkivul rosszul repulnek, emiatt a repulessel nem tudnak terjeszkedni. Igy ha a faj valahova eljut, ott marad, es ott konnyen uj fajja differencialodik. A japan srac is leirt egy csomo uj fajt Japanbol.

A specialista azt mondta, hogy csak a molekularis modszerek fognak igazan rendet tenni az alkereszek kozott, de ezek draga vizsgalatok, es elegge onceluak, ezert meg Japanban sem lehet ilyesmire penzt szerezni.

Re: Plecoptera - Álkérészek > Leuctridae > Leuctra dalmoni/prima

HozzászólásElküldve: 2009.03.12. 17:57
Szerző: pwalter
Xespok írta:Az alkereszeknek valoszinuleg nagyon sok lokalis fajuk van, mert rendkivul rosszul repulnek, emiatt a repulessel nem tudnak terjeszkedni. Igy ha a faj valahova eljut, ott marad, es ott konnyen uj fajja differencialodik. A japan srac is leirt egy csomo uj fajt Japanbol.


Igen, emiatt is érdekes ez a csoport. Azonban azt először félreértelmeztem, mitől új faj a dalmoni: nem endemikus, egész Európában gyakori, csak nagyon hasonlít egymásra a L. dalmoni - prima - pseudosignifera és korábban csak 2 fajt különítettek el a csoporton belül, a dalmoni a 3., ezzel már 'rend van' a fajcsoporton belül.