Ephemeroptera > Baetidae> Cloeon dipterum

Minden, ami a Kárpát-medencében honos ízeltlábúakkal kapcsolatos (kivéve Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera és Lepidoptera) - Everything on the arthropods (except Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera and Lepidoptera) of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Ephemeroptera > Baetidae> Cloeon dipterum

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.10.02. 19:58

Elég kevés kérészt próbáltam még meghatározni, de ebben eléggé biztos vagyok: ez egy Cloeon dipterum, Baetidae, valószínűleg nőstény imágó. Magyarország leggyakoribb kérésze, elevenszülő. Kisebb árkokban, állóvizekben is kifejlődik. Ez az egyetlen Cloeon faj, aminek potrohán kétoldalt hátrafelé haladó, vörösesbarna sávok vannak (nősténynél). Külön köszönet Somának, aki a Nagyerdei körúton, a Helikerben észrevette a kérészt!!!
Csatolmányok
Cloeon dipterum.JPG
Cloeon dipterum (2).JPG
fej és tor
Cloeon dipterum (2).JPG (109.27 KiB) Megtekintve 2721 alkalommal.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára pwalter 2009.02.25. 20:00-kor.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Ephemeroptera - Mayflies - Kérészek

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.10.02. 20:22

Az az igazság, hogy én sohasem jutottam el addig, hogy a kérészfotóimat meghatározzam. Idén lemásoltam a Fauna Hungariae megfelelő kötetét, és belekukkantottam. Szerintem pontosan ugyanezt a fajt én issokszor fotóztam az DE kampuszon, de egyszer, amikor nekiálltam határozni, akkor arra a következtetésre jutottam, hogy ez Heptageniidae, Heptagenia sp. Szerintem a Baetidae kérészek máshogy néznek ki.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Ephemeroptera - Mayflies - Kérészek

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.10.02. 20:47

Megnéztem, és a Heptagenia-nak 2 pár szárnya van, meg sokkal több ere van a szárnyán. Ezen kívül a C. dipterumról azt írja még, hogy a fartoldalékok fehérek vagy halványszürkék, ízületei a hímen sötétbarna, a nőstényen sötétvörös gyűrűkkel. Illetve: a Cleon dipterum nősténynek az elülső szárnyszegélye barnás, mint itt. És a szárny elülső szegélyén, a csúcshoz közel a c és sc erek közt van 3-5 egyszerű harántér, ennek 4 van. Szerintem Cloeon. De elég nehéz ezekkel boldogulni. Mit gondolsz?
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Ephemeroptera > Baetidae> Cloeon dipterum

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.02.25. 20:01

Dr. Sziráki György megnézte, és tényleg Cloeon dipterum, nőstény. Egy Baetis subimágót is meghatározott, mindkettőt feltöltöttem a galériába. Az ehhez hasonló képek a galériában szintén Baetidae-k lesznek.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Arthropoda - Egyéb ízeltlábú csoportok

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron