Nemesia pannonica nőstény

Minden, ami a Kárpát-medencében honos ízeltlábúakkal kapcsolatos (kivéve Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera és Lepidoptera) - Everything on the arthropods (except Coleoptera, Diptera, Hemiptera, Hymenoptera and Lepidoptera) of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: piros » 2011.11.16. 21:09

Ezt N. pannonica-t Vári Gábor barátom piszkálta ki véletlenül a földből, és Kovács Gábor, másik barátom ismerte fel a helyszínen rögtön :) (Azért közelről én is megismerem ám, :lol: ;) ! Én éppen vagy 100 méterrel odébb bóklásztam.) A helyszín ugyancsak Bácsborista.
Csatolmányok
Nemesia pannonica f 1299.jpg
Nemesia pannonica f 1299.jpg (240.39 KiB) Megtekintve 23103 alkalommal.
Nemesia pannonica f 1300.jpg
Nemesia pannonica f 1300.jpg (235.29 KiB) Megtekintve 23103 alkalommal.
Nemesia pannonica f 1301.jpg
Nemesia pannonica f 1301.jpg (227.29 KiB) Megtekintve 23103 alkalommal.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Memesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.11.17. 09:45

WOWWWW de rég óta akarok ilyet fotózni!!! A képet felhasználhatnánk a német SpinnenWiki oldalon? Már írtam ott egy szócikket, de csak rajzokkal van illusztrálva.

Walter
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: piros » 2011.11.17. 11:32

Természetesen! Azt hozzá kell tennem, hogy a N. pannonica ennél gyakran sárgásabb színű (főleg fiatalabb korban), dehát ez már csak így van a legtöbb állatfaj esetében, a legjobb az lenne, ha egy egész sorozat lenne lefényképezve, :lol:
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: piros » 2011.11.20. 17:03

Szia Walter, megnéztem a Nemesia Pannonica képeket a SpinnenWiki-n, két kép alatt a szövegben Eresus moravicus van! Ki kéne javítani, ha lehet!

Üdv,

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.11.21. 13:57

Hello, kijavítottam! Köszi szépen a képeket, igazán jól jöttek!

W
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: tabor » 2011.12.04. 12:25

Örülök Henrik, hogy feltetted ezeket a gyönyörű képeket.
Sajnos az én vakus képeim nem sikerültek ilyen jól.

Mint később kiderült, Gallé Róbert is talált Magyar aknászpókot a környéken.
Azt nem tudjuk, hogy pontosan hol. Ez mégis azt jelenti, hogy nem én vagyok az első,
aki itt megtalálta ezt a különös pókot.

A véletlenről annyit, hogy amikor megláttam a nyitott tárnát és mellette felfelé
kihajtva a tárna fedelét, odaszóltam Kovács Gábor barátomnak:

- Te Gábor! Van egy találós kérdésem.
- Mi az? Földbe mélyített tárnában lakik. A tárna majdnem olyan átmérőjű, mint a cselőpóké.
... És a járatnak szépen álcázott fedele van.
- Csak nem?! - Kiáltott fel.
:-)

Innentől az éter is rezgésbe jött. A modern walkie-tolkie által.
Az eredményt Henrik fotóin láthatjátok.

Azóta találtam egy másik fiatal példányt is.

Henrik éppen tagnap említette, hogy ennek a póknak is van parazitája.
Vajon a fajspecifikus élősködő darazsat is megtaláljuk egyszer?

Egy másik érdekes kérdés: vannak alfajai? Ha igen, akkor ez melyik alfajhoz tartozik?
- Nemesia pannonica budensis Kolosvary, 1939
- Nemesia pannonica coheni Fuhn & Polenec, 1967

Vagy maradjunk egyszerűen a Herman Ottó nevével jelzett elnevezésnél?
- Nemesia pannonica Herman, 1879

Üdvözlet mindenkinek!
Gábor
tabor
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2010.08.28. 22:08

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: tabor » 2011.12.04. 12:41

Sziasztok!

Ismert, hogy a Budai-hegységben a Nemesia pannonica együtt fordul elő az Eresus kollari-val.
Megdöbbentő megtapasztalni, hogy ez a homokhátság területén élő Eresus esetében is így van.

Bácsboristán is!

A már említett fiatal egyed közvetlenül egy bikapók tárnája mellől került elő.

Számomra nem világos, hogy mi lehet ennek a magyarázata.

Gábor
tabor
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2010.08.28. 22:08

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.12.04. 14:54

Az alfajokkal az a gond, hogy a legtöbb pókász nem foglalkozott az alfajok problémájával, figyelmen kívül hagyták a leírt alfajokat. A másik baj, hogy a legtöbbször átfogó vizsgálatok nélkül írt le egy-két 19. századi pókász alffajokat. Így pl. Nyugat-Európából sok Araneus fajnak vannak alfajai, míg a Mediterráneumból nem írtak le ilyeneket, pedig arrafelé nagyon változatosak pl. saját megfigyelésem szerint az Araneus angulatus-ok. De kéne egy európai szintű molekuláris taxonómiával megerősített revízió, hogy a kérdést tisztázni lehessen. Még nehezebb a helyzet a Nemesiáknál, mert ott primitív felépítésűek az ivarszervek, régiek a határozókulcsok, sok faj csak egyik ivar alapján lett leírva, illetve van vagy 40 Nemesia-faj Európában.

Ráadásként az is fontos, hogy Kolosváry típuspéldányok alapján írt le taxonokat, és gyakorlatilag minden leírt faját már szinonimizálták.

További probléma, hogy mikor leírta a budensis-t, szerintem nem határozta meg az nominális alfajt. Ha Hermann az Alföldről írta le a magyar aknászpókot, akkor az Alföldi példányok elvileg N. p. p. alfajba tartoznak. A N. p. coheni pedig elvileg Romániában élhet. A N. p. budensis pedig gondolom a dunántúli alfaj. A N. p. adriatica pedig Horvátországban. De semmi nem garantálja, hogy ezek valóban alfajok. Lehetnek külön fajok, de lehet, hogy egységes metapopulációt alkotnak.

W
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: tabor » 2011.12.04. 19:42

Köszönöm a részletes választ Walter!

Úgy látom nagyon otthon vagy a témában!
S a válaszod alapján még csak le se kell fordítsam
a Spinnen Forum Wiki-re felrakott oldalt.:-)

Hány PHD téma hever itt veszteg?
tabor
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2010.08.28. 22:08

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: piros » 2011.12.18. 16:10

Sziasztok!
Gábornak már írtam, h ráadásul Kolosváry eredetileg ezeket az alakokat változatként (varietas) írta le (utánanéztem!), aminek gyakorlatilag nincs taxonomiai értéke! Azt már nem tudtam kideríteni, hogy hogyan lett belőlük alfaj. Az én - telejesen alaptalan - érzésem az, h ezek az alfajok nem léteznek.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: piros » 2011.12.18. 16:21

Még egy kiegészítés: Nemesiaból szinte csak hímeket gyűjtenek, mert ezek esne bele a talajcsapdákba. Az utóbbi években sokfelé, sok hímet gyűjtöttek, Dunántúlon, Délalföldön, stb., és nehéz elképzelni, h nem tűnt volna fel a pókászoknak, ha vannak területi különbségek a glykolból kibányászott anyagban. Ámbááár, sokféle karón láttunk már sokféle varnyút...
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Nemesia pannonica nőstény

HozzászólásSzerző: piros » 2012.10.19. 13:35

tabor írta:Henrik éppen tagnap említette, hogy ennek a póknak is van parazitája.
Vajon a fajspecifikus élősködő darazsat is megtaláljuk egyszer?


Nos, azóta megtaláltuk itt a pókölő darazsat, amelynek ez a faj a gazdája: Anospilus orbitalis. Sőt, találtunk egy másikat is, ami szinte biztosan ugyanezen a fajon élősködik, az Aporus bicolort.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29


Vissza: Arthropoda - Egyéb ízeltlábú csoportok

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron