Újdonságok a galériában - Gallery update

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.12.06. 19:35

A galériával kapcsolatos változásokat ide írjátok!
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.12.06. 19:42

A galériában mától fogva mindenki hagyhat megjegyzéseket (add comment), illetve a képekhez tartozó megjegyzéseket olvashatja is (View comments).

Ugyancsak lehetővé tettem a galériába történő regisztrálást (Register). A regisztrált tagok számára a User Album-ban automatikusan létrejön egy felhasználói album a regisztrált néven, ahova a tagok kétszárnyúakról készült fotókat tölthethnek fel. Lehetőleg 6oox6oo pixel méretű, Genus_Subgenus_Speicies_Subspecies_Gender_Identifier.jpg nevű képeket töltsetek fel, hogy a galéria viszonylag egységes maradhasson.

Az adminisztrátor a megfelelő képeket a megfelelő könyvtárba mozgathatja.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.12.06. 19:47

Ma kb. 2oo képet töltöttem fel a kétszárnyú galériába. Kb. 1oo határozatlan törpeszúnyog (Ceratopogonidae) és árvaszúnyog (Chironomidae) fotót, és mintegy 1oo határozott fotót, amelyek valódi legyeket (Muscidae) és zengőlegyeket (Syrphidae) mutatnak be, de vannak köztük Calliphoridae, Chamaemyiidae (új család a galériában), Drosophilidae, Sciomzyidae és Tachinidae fotók is.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.12.06. 23:43

Xespok írta:Ma kb. 2oo képet töltöttem fel a kétszárnyú galériába. Kb. 1oo határozatlan törpeszúnyog (Ceratopogonidae) és árvaszúnyog (Chironomidae) fotót,


A Chironomidae-k közt találtam egy Platyura-t, Keroplatidae. Még most bogarászom a képeket, nagyon jók ezek a törpeszúnyogok!!!!
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.12.11. 22:00

Ma kb. 6o fotó került fel, egy része határozatlan vagy csak nemzetség szintjén határozott fonalascsápú (Psychodidae, Chironomidae, Ceratopogonidae, Chaboridae), mási része határozott anyag, ezek mind Brachycerak (Syrphidae, Anthomyiidae, Muscidae, Calliphoridae, Tachinidae, Ulidiidae, Diastatidae, Anthomyzidae). A Diastatidae és az Anthomyzidae új családokat jelentenek a diptera galériában. Egy részét saját magam határoztam, másik részének határozásában a diptera.infoközössége segített.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.12.12. 22:23

Feltöltöttem 100 képet, van köztük sok lárva is - fúrólégy, Keroplatidae, gombaszúnyog, iszapszúnyog, árvaszúnyog, katonalégy, tutajosszúnyog, talpaslégy, szúnyoglábú légy.

Új családok: Tutajosszúnyogok, Midászlegyek (Görögországból), Fatönklegyek, Sajtlegyek, Gyomorbagócsok, Rámáslegyek, Mycetobyiidae.

Raktam föl sok aknázólégy-aknát, gubacsszúnyog-gubacsot is, meg mindenféle egyéb legyet sok családból.

Köszönet a segítségért a határozásban a diptera.info közösségének és Gábornak persze!
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.12.13. 09:57

Nagyon jó anyag, jónéhány olyan család van, amit még nem figyeltem meg.

Észrevételek:

Acrosathe, csak annulata lehet magyarországon.
Haematopota pluvialis nőstény és nem hím. Néhány esetben, ahol az egyszerűen meghatározható volt a nemeket kiegészítettem.

Egy helyen Phytomiza - Phytomyza.

Az Agromyzidae családban sok olyan aknát felraktál, amelyet eddig nemhogy Magyarországon, de a környező országokban sem mutattak ki, Ettől persze élhetnek itt. Ki határozta, és mennyire biztosak az aknahatározásaid?

A Trichocera fajt hogy határoztad. Különösen a nőstényt?
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.12.13. 15:35

Az aknákat egy Csóka: Levélaknák és levélaknázók c. könyvből, ill. innen határoztam. Majd újra leellenőrzöm a határozásokat, ez a honlap Holland faunára vonatkozik, lehet, hogy vannak vikariáns fajok, és itt egy közelrokon faj helyettesíti a hollandiaiak egy részét, utánanézek majd.

A pőcsik nőstény persze, elírtam :)

A buxusban élő gubacsszúnyogot nem találtam meg a Fauna Europae-ban, pedig kell lennie egy ilyen fajnak...

A gubacsok határozását Csóka: Gubacsok c könyvéből ill. [url=ennek]http://www.pflanzengallen.de/verzeichnisundfotosCF.html[/url] a nagyon részletes német honlapnak a segítségével végeztem, a Chromatomyia horticola-t a diptera.info-n határozták (akárcsak több egyebet, köztük minden lárvát).

A Trichocera-t a Fauna Hungariae Fonalascsápúk I. részéből néztem, a szárnyerezet, meg a test ill. csáp színe alapján. Tavaly fogtam hímeket is ugyanott (Nagyerdő) és azokat is hiemalis-nak határoztam, csak azok a fotók nem sikerültek jól. Egyébként ismert a faj Debrecenből.

A tőröslegyet egyébként Penészleken, lápos terület melletti homok-dombon fotóztam, jó, hogy a fajt is lehet ezek szerint tudni :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára pwalter 2009.01.07. 00:42-kor.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.12.20. 18:15

Xespok írta:Az Agromyzidae családban sok olyan aknát felraktál, amelyet eddig nemhogy Magyarországon, de a környező országokban sem mutattak ki, Ettől persze élhetnek itt. Ki határozta, és mennyire biztosak az aknahatározásaid?


Utánanéztem -egyelőre csak- a Chromatomyia scolopendri aknának. Itt a kulcs. Ez alapján szerintem csak ez a faj jöhet ki, mert:
valódi akna (1b)
járatszerű (2b)
ürülék vonalban a járat egyik oldalán (4b)

Itt van még egy Tineidae Angliából, ami Aspleniumban aknázik, de ennek az aknája sem hasonló.

Persze nem zárható ki, hogy valami egyébről van szó (pl. olyan aknázólégy, amiről még nem mutatták ki, h gímpáfrányban is él)... Egyébként ennél a fajnál a F. E. 'no data'-t ír a hazai előfordulásra.

Majd utánanézek a többi aknának is.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.12.20. 18:41

Szerintem az ilyen hatarozasokhoz ird oda a vegere, hogy cf, es akkor ok.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.12.20. 18:43

Rendben! Még annyi, h persze a legjobb lenne kinevelni ezeket, csak nem mindig sikerül, meg a gímpáfrány épp védett, szal azt nem szakítanám le :)
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.01.07. 00:56

Xespok írta:Az Agromyzidae családban sok olyan aknát felraktál, amelyet eddig nemhogy Magyarországon, de a környező országokban sem mutattak ki, Ettől persze élhetnek itt. Ki határozta, és mennyire biztosak az aknahatározásaid?


Leellenőriztem a többi képet a régebben feltöltöttek közül, főleg az aknákat:

Sciophila, Platyura, Orfelia, Culex, Anopheles, Keroplatidae larva (ezek egyébként világítanak néhány fajnál, kár h akkor még nem tudtam, ha legközelebb találok, megnézem sötétben), Libnotes larva: ezeket a diptera.info-n határozták ill. megerősítették.

Boletina spp. gyűjtött példány alapján, szárnyerezetet nézve határoztam Manual of Palaearctic Dipterából.

Aknák: ismét csak innen:

Galiomyza: nem lehet más. Phytoliriomyza melampyga mine: ez is biztos (nincs is más aknázó nebáncsvirágban)
Monarthropalpus flavus: kiderült, h ez nem gubacs, hanem akna buxus levelében, így már rátaláltam, h a M. buxi ennek a szinonimája.
Phytomyza kaltenbachi: ez is egyértelműnek tűnik. Phytomyza eupatorii, sedicola: nem 100%, írtam cf-et, de ezek a legvalószínűbbek mindenképp.

Swammerdamella brevicornis: saját határozás, Fauna Hungariae. Stratiomyidae larva: saját hat.
Leia sp cf: a te képed alapján.
Physemocecis hartigi gubacs: ez nem lehet más (német gubacsos honlapról).

Aulagromyza caraganae cf mine: ez az egyetlen, amiről találtam infót, h borsócserjében aknázik. Sajnos képet nem.

Liriomyza congesta: ezen még gondolkozom, majd felrakom a legyet a diptera.info-ra. Lehet, h másik aknázólégy.


Valóban, sok légynél a Fauna Europaea nincs adatot ír ki, de pl. a Phytomyza kaltenbachi-t megtaláltam egy magyar könyvben.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.01.09. 21:22

Majd berendezem, egyszer alaposabban vegig akarom nezni oket. Egyszeruen az aknakat es a Nematocerakat meg nem volt idom bemozgatni, eleg idoigenyes, mert rengeteg uj genus albumot kell csinalni. Van nehany problematikus resz, pl. a Trichocerabol a Fauna Hungariae ota rengeteg fajt leirtak, oda is majd kell cf.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.01.09. 21:24

Ma mintegy 50 torpikkely nelkuli legy fotojat toltottem fel az alabbi csaladokbol: Asteiidae (uj csalad), Drosophilidae, Ephydridae, Lauxaniidae, Lonchaeidae, Sciomyzidae, Ulidiidae. A hatarozasok reszben sajatok, reszben a diptera,info kozossege segitett.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.01.28. 01:54

Feltöltöttem az első Aulacigastridae (Pártáslegyek) fotót. Debrecenben találtam, platán kifolyó nedvén. Tavasszal érdemes lesz figyelni, és jobb fotót készíteni. A Trichocera saltator ovipositoráról raktam még egy fotót föl, ami alapján a diptera.info-n határozták meg a nőstényt, amiről már volt fenn kép (annak a nevét javítottam).
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.02.02. 22:19

A hétvégén rengeteg határozatlan fotót töltöttem fel. Kb. 2oo gabonalegyet (Chloropidae), 5o Fannia legyet (Fanniidae) és kb. 3o gubacsszúnyogot (Cecidomyiidae) bemutató fotót.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.02.05. 10:43

Az elmúlt napokban kb. 50+ fürkészlégy (Tachinidae) fotót és néhány ászakfürkész (Rhinophoridae) fotót töltöttem fel. Új genuszok a Gastrolepta, Erycia, Hemyda, Loewia és Ramonda (Tachinidae) és a Rhinomorinia (Rhinophoridae). A határozások részben sajátok, részben Theo Zeegers segített a diptera.info-n.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.02.14. 11:29

Az elmúlt napokban kb. 1oo vízilégy (Ephydridae) fotó került fel a galériába. Új alacsalád a Gymnomyzinae, ezen belül új az Allotrichoma nem. Viszonylag kevés az új faj, a fotók minősége javult, így elég sok régi fotót töröltem. Képről ez a család nehezen határozható, emiatt inkább csak nemzetség szintű a határozás. A határozásokért elsősorban Tony Irwint illeti köszönet.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.02.16. 00:31

Feltöltöttem pár képet a Microphor nevű légyről (Microphoridae v. Dolichopodidae - Microphorinae). Ez a légy pókok zsákmányából szívogat. Felraktam két képet a denevérlégyről, ami val. Penicillidia a mérete miatt (új család - Nycteribiidae). Még 1x köszönet Somának aki észrevette a denevérlegyet!
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.02.16. 09:38

A hétvégén kb. 1oo fürkészlégyfotót töltöttem fel. Új nemek az Admontia, Allophorocera, Bessa, Dexia és Phyllomya. A határozások részben sajátok, részben köszönet Theo Zeegersnek és a diptera.info közösségének.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.02.18. 20:59

Feltöltöttem néhány Clusiidae (fatönklegyek) fotót. Walter korábban feltöltött fotója is ezt a fajt mutatja, nem a C. verticalist.

Ugyancsak feltöltöttem néhány kéneslégyfotót (Chyromyidae). Sajos nagyon nehéz hímet találni, amit biztosan meg lehet határozni.

Ezen kívül feltöltöttem a maradék csigalégy (Sciomyzidae) és sajtlégy (Piophilidae) fotókat. A sajtlégy meghatározásáért köszönet Andrey Ozerovnak (RUS).
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.03.10. 21:54

Az elmúlt hetekben kb, 5oo légyfotó került fel, főleg a Tachinidae, Lauxaniidae és Bombyliidae galériák fejlődtek, de sok helyre került fel több-kevesebb fotó. Kb. felük határozott.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.03.19. 22:26

Az elmúlt napokban Theo Zeegers segítségével a Tabanidae (bögölyök) galéria lett rendbetéve. Sok fotót letöröltem, de kerültek fel újak is.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.03.27. 12:46

Kb. 100 határozott fotót töltöttem fel a Stratiomyidae, Xylomyidae és Rhagionidae családokba. Néhány téves határozást is javítottam ezekben a galériában, illetve eddig határozatlan fajokat azonosítottam. Új nemzetségek az Oxycera, Odontomyia (Stratiomyidae), illetve Ptiolina (Rhagionidae). A határozások sajátok, illetve a diptera.info közösségéé.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.03.28. 23:54

A mai napon a Conopidae családot tettem rendbe Jens-Herman Stuke (GER) segítségével. Kb. 3o fotót töltöttem fel. Új nemzetségek a Conops, Myopa, Sicus és a Thecophora.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.08.21. 00:16

Feltöltöttem az összes olyan legyemet, amik új családok.
Ezek: Cremifania, Cremifaniidae (Chamaemyiidae - Cremifaniinae); Periscelis, Periscelididae; Acartophthalmus, Acartophthalmidae; Megamerina, Megamerinidae; Meoneura, Carnidae.

A többi fotó valami miatt különleges, ritka legyeket mutat: van sajtlégy, taplólégy, Mycetobiidae, Aulacigaster-ről végre van jó fotó, Keroplatus és Macrocera gombaszúnyogok, kristályszúnyog, Microphor, egy gombával fertőzött denevérlégy, rámáslégy, pákosztoslégy, pajzstetűlégy, tüskéscombú légy. A Neophyllomyza acyglossa talán a legritkább faj leszámítva a Cremifania-t (amelyből elvileg a világ második v harmadik példányát találtam). Mivel a természetfotón nem látszik, ez az előbbi miért különleges, ezért egy 'kiterített', fehér hátteres fotót is fölraktam róla, ha nem is illik a galéria képei közé, maradhat a felhasználói mappában. A top 3-ban talán még a Carnidae-t említeném. Köszönet a DipteraInfo-nak a sok-sok határozásért. A Leucopis faj valószínűleg új faj Magyarországa nézve.

Ezek a most felkerült fotók az idén megfogott 6-700 légy közül a legérdekesebb fajok:) Persze azért vannak még érdekes fotók a gépemen.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.08.22. 09:08

Nagyon jó anyag, ezek közül sok családba én még sohasem futottam bele. Megpróbálom berendezni a megfelelő helyekre, bár mostanában inkább a lepkés galériával vagyok elfoglalva.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.08.22. 18:10

Ha beállítod, hogy én is átrendezhessem a képeket, akkor megcsinálom én.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.08.27. 06:41

Berendeztem a fotókat.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.09.15. 21:45

Feltöltöttem pár képet, köztük az összes meghatározott képet Szegedről. Új család a Diopsidae, új alcsalád az Empididae - Hemerodromiinae. Új genus a Paykullia ászkalégy és az Elgivia csigalégy.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.04.03. 23:53

Feltöltöttem Henrik pár tucat legyes fotóját, amiket a fórumon mutatott meg.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: piros » 2013.02.08. 19:47

Feltöltöttem néhány képet a felhasználói galériába, kizárólag meghatározott fajokról, főleg olyanokról, amikről nincs, vagy csak egy kép van a legyes galériában. Néhányat ezek közül előzőleg már a Fórumba is beraktam.

Üdvözlettel,

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron