Mecoptera: Skorpiólegyek határozása

A nem hatátozási jellegű témák. - Topics devoted to other issues than identification.

Mecoptera: Skorpiólegyek határozása

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.02.20. 22:22

Hello, a héten rendezgettem a Mecoptera-fotóimat, és próbáltam őket meghatározni a skorpiólegyeket a FaunaHungariae alapján. Szerintem nem túl jó a határozó... Például a Panorpa communis fejéről és ivarszervéről van agalériába feltöltött fotóm, de nem hasonlít teljesen a könyv rajzaira - viszont más faj meg még kevésbé jöhet szóba. Emellett a szárny foltjai sem olyanok, mint a galériában lévő példányok, amelyeknek Y alakú nagy fekete foltjaik vannak. Mégis, a galériában lévő P. communis-fotók szerintem mind jól vannak határozva. Viszont észrevettem, hogy a könyvben P communis var. vulgaris valójában külön fajnak számít, amit elég nehéz elkülöníteni a P communis-tól. Elvileg több a szárnyvégi folton belül a nem fekete, átlátszó mező.

Később ráakadtam erre az oldalra, ahol hozzáértő által határozott képek vannak, ahol franciaországi példányokról. Itt sokkal jobban elkülönül a communis és a vulgaris. Az itt lévő communisok nem igazán hasonlítanak a mieinkre... Szerintem ez a földrajzi különbségek miatt van. (DE a FE szerint nincsenek megnevezett alfajai a 2 fajnak).

Én egyetlen fotót találtam, ami 'vulgarisos', ez egy bükki példányt mutat. A német rovaros fórumon is megerősítették, hogy ez P. vulgaris hím. Jól láthatóak az üres foltok a fekete folton belül.
Csatolmányok
Panorpa_vulgaris_male_PE0583.jpg
Panorpa_vulgaris_male_PE0583.jpg (104.89 KiB) Megtekintve 3324 alkalommal.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Mecoptera: Skorpiólegyek határozása

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.02.20. 22:34

Itt egy P. communis, összehasonlításhoz:
Csatolmányok
IMGP6083.jpg
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Mecoptera: Skorpiólegyek határozása

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.02.20. 22:38

A Panorpa germanica germanica (ez az alfaj él nálunk) így néz ki: sokkal kisebb a szárnyvégi fekete foltja, de viszonylag változékony ez is. Emellett jól látszik, hogy van egy hátrafelé mutató, háromszög alakú csúcs a potroh 2. fekete sávján, ez kb. a kép közepén jól látható. Oldalról is látszik.
Csatolmányok
IMGP0541.jpg
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Mecoptera: Skorpiólegyek határozása

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.02.20. 22:44

A barna torú és kevés fekete foltot viselő Panorpa alpina jól felismerhető:
Csatolmányok
Panorpa_alpina_female_PD8410.jpg
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Mecoptera: Skorpiólegyek határozása

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.02.21. 08:39

Ebbe a vulgais/communis problémába már én is belefutottam évekkel ezelőtt, amikor a képeimet határoztam.

A szárny kinézete iszonyatosan változékony, nehéz az alapján határozni. A test, főleg a fej és tor mintázatata használhatóbb, de a F.E. határozókulcsa nem elsősorban erre épít.

Jó az anyag! Ez alapján sok Panorpát meg lehet határoznia a galériában.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Mecoptera: Skorpiólegyek határozása

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.02.23. 12:13

Van még egy fajom, a Panorpa cognata (szintén hím). A FH szerint a feje alig fekete, de ez igazából változó. Szárnya szintén változékony, de ált. Y alakú halvány foltja van az első szárny vége előtt, az Y szára nagyon vastag, villái nagyon vékonyak. Torán barna, 3-ágú szigony alakú rajzolat van. Legegyszerűbben a potroh alapján ismerhető fel: Közép-Európában csak ennek a fajnak nem egyszerűen hengeres a potroha, hanem a szelvények 'dagadtak', boltozatosak (N.B. ez egy hím, tehát nem a peték miatt dagadt a potroha). Magam is erre a fajra tippeltem, és azt később Arp is megerősítette az insektenfotos fórumán (ő írt a potroh alakjáról).

Ha jól számolom, a Magyarországi fajok közül a ritka P. hybrida hiányzik még, ill. a Kárpát-medence déli részén élő P. meridionalis.

PS: mennyire sötétek a képek? az én gépemen szépen látszanak, de más monitoron sötétnek látom őket...
Csatolmányok
Panorpa_cognata_male_A1305_P0253.jpg
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Egyebek - Others

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron