Phylloteles pictipennis?

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Phylloteles pictipennis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.12.31. 00:17

Sziasztok! Ezt a legyet még 2009-ben találtam, június végén, Szegeden. Egy Harpactus moraviczi (régebben moravicus) nőstényt követett nagy lelkesedéssel... Csak ez az egy kép sikeredett. Most úgy tűnik, sikerült meghatároznom: Phylloteles pictipennis (Sarcophagidae, Miltogramminae). Feltéve, h jól határoztam, tudtok erről a légyről valamit? Pl mennyire gyakori, milyen helyeket kedvel, ilyesmi. Előre is kösz minden infot!

Üdv, és boldog új évet!

Henrik
Csatolmányok
Phylloteles pictipennis 785.jpg
Phylloteles pictipennis 785.jpg (195.94 KiB) Megtekintve 3578 alkalommal.
Phylloteles pictipennis antenna 785.jpg
Phylloteles pictipennis antenna 785.jpg (194.57 KiB) Megtekintve 3578 alkalommal.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Phylloteles pictipennis?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.12.31. 01:25

Rég hallottunk felőled! Szép légy, még sosem láttam. Mindenfelé bele lehet botlani az ilyen fészekparazitákba, de nagyon gyorsak tudnak lenni, nehéz őket jól lefotózni. A FaunaHungariae-ben nézted, hogy van-e info róla? Ott utána tudok nézni. Tavasszal lehet elmegyek majd Szegedre, szívesen fotóznám az ottani Hymenopterákat meg Bombylidákat!

Neked is boldog új évet!
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Phylloteles pictipennis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.12.31. 13:39

Hát igen, mindenféle dolgok történtek közben, többek közt az egészségemmel. Még jövő májusig elég elfoglalt leszek, úgy néz ki. Sajnos a vonatkozó Fauna Hungariae kötetet nem tudom könnyen elérni, mert az egyetemi könyvtár F.H. kötetei így is nagyrészt nálam vannak :) , és nem hozzák elő a raktárból őket, csak akkor, ha kikölcsönzöm, azt meg nem tudom, mert már nics keretem... Ha Te hozzáférsz, megköszönném, ha belekukkantanál! Tavasszal kimehetnénk együtt Ásotthalom, esetleg Kelebia környékére legyeket, meg más jószágokat fotózni!

Üdv.,

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Phylloteles pictipennis?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.01.02. 23:03

Hello, a FH ezt írja róla (a rajz a hím csápjáról teljesen egyezik a te példányoddal :) )

Phylloteles

Kisebb v közepes nagyságú legyek. A hímek és nőstények erősen különböznek: a hím csápsörtéje erősen kiszélesedett, a nőstényének csak a töve vastagodott meg bunkósan. Oldalnézetben a csáp a szem közepe alatt ered, a homlok erősen előreugrik. A fej alsó pereme rövid., nincsenek erős szájsörtéi. 4 pár erőteljes, előre álló orbitális sörtéje van. Az R5 szélesen nyitott, a középér tompaszögben hajlik. 1 Európai faj.

Phylloteles pictipennis

A testet sűrű, világos hamvasság fedi. A toron a sávoknak csak a nyoma látható. A hím csápsörtéjének 3. íze lapos, levélszerű, a nőstényé tövén bunkós. A hím szárnya foltos, a nőstényé színtelen. 5-6 mm. Európa középső övezetétől Kisázsiáig mutatták ki. A hazánkban ritka fajból homokbuckás területeken (Csévharaszt, Ágasegyháza, Bugac) fogtak 1-1 példányt (VII).
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Phylloteles pictipennis?

HozzászólásSzerző: piros » 2011.01.04. 01:33

Nagyon köszönöm! Tényleg az lehet a faj, és még csak nem is gyakori ...! Mégegyszer kösz, és ha erre jársz, tervezz be egy jó fotózást a déli homokvidéken :) !

Üdv.,

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Phylloteles pictipennis?

HozzászólásSzerző: piros » 2011.01.04. 01:36

(Vajon mi az ördögért kísérget egy hím "szatelita" légy egy kaparódarazsat?)
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Phylloteles pictipennis?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.01.04. 09:05

Jó kérdés. Nem tudom, a nőstények egyszer érlelnek-e csak petéket. Talán párzanak a már megtermékenyített nőstényekkel is, és egy olyat várt? Egyáltalán a kaparódarázs lehet a gazda?
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron