Újdonságok a galériában - Gallery update

Minden, ami a Kárpát-medencében honos molyokkal, nappali és éjszakai lepkkkel kapcsolatos - Everything on the moths and butterflies of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related galelry

Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.11.23. 22:11

Az elmúlt napokban kb. 15o lepkefotót töltöttem fel, a nagy részük olyan fajokról készült, amelyek már korábban is szerepeltek a galériában, de új fajokról készült képek is nagy számban találhatóak. A legérdekesebb a halálfejes szender, amely igen ritkán kerül szem elé, általában az aktív lepkészek is ötévente egyszer botlanak bele.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.11.25. 14:14

Nagyon jó képek, a halálfejes szendert hol találtad? Jól emlékszem h az nálunk csak vándorlóként van jelen?
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.11.29. 13:53

Bagamér és Létavértes között lámpáztam, arra jött.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Lepkevadász » 2008.12.01. 15:34

Hol tudom megnézni a galériát?

:shock: :shock: :shock: én miért nem látok halálfejes szendert????????? :cry: :cry: :cry:
Lepkevadász
 
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2008.11.06. 22:19
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2008.12.01. 23:39

Fórum kezdőoldalon a linkek ott vannak a különböző galériákhoz "Kapcsolódó galéria" néven minden állatcsoporthoz kiv. az egyéb állatokhoz ill. gerincesekhez - ezek még nincsenek készen.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2008.12.28. 18:06

Az elmúlt napokban kb. 25o fotót töltöttem fel közel 1oo lepkefajról. Ebből kb. 2o-25 faj új a galériában, új nemzetségek pl. Decantha (Oecophoridae), Isophrictis (Gelechiidae), Macrothylacia (Lasiocampidae), Papilio (Papilonidae), Eulithis (Geometridae), Atethmia, Egira, Gortyna, Phlogophora, Sedina, Xanthia (Noctuidae).
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.01.10. 18:59

Ma kb. 5o araszolófotóval gyarapodott a galéria. A feltöltött képek zöme új fajokat mutat be, új nemzetségek a következők: Abraxas, Aplocera, Campaea, Cidaria, Colostygia, Geometra, Hemithea, Hydrelia, Lomographa, Ourapteryx, Rhodostrophia és Siona. Saját határozások.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.01.18. 00:11

Ma kb. 200-250 hatarozott es 100-150 csak csalad szintjen hatarozott mikrolepidoptera kepet toltottem fel, ezen kivul tobb a galeriaban levo hatarozatlan vagy reszlegesen hatarozott allatot is azonositottam.

Ket uj csalad van, a Micropterigidae es Epermeniidae. Egy-egy uj alacsaladdal bovult a Tortricidae, Yponomeutidae es Crambidae csalad. A galeriaban cc. 25 uj nemzetseg is kepviselteti magat.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.01.18. 19:15

Ma a maradék határozott Makrolepidoptera fotómat (kb. 13o) töltöttem fel. Új képek vannak bizonyos Sphingidae, Drepanidae, Geometridae, Nymphalidae, Lycaenidae, Arctiidae, Notodontidae, Lymantriidae és Noctuidae családok képviselőiről.

Egy új alcsalád van, a baglyok között a kis fajszámú, viszonylag jellegtelen fajokat tartalmazó Strepsimaninae. Az Apatura pedig a Nymphalidae család Apaturinae új alcsaládját jelenti a galéria számára.

Új nemzetségek Mimas (Sphingidae), Apatura (Nymphalidae), Arctornis (Lymantriidae), Ptilodon (Notodontidae), Callimorpha, Diacrisia (Arctiidae) és Schrankia (Noctuidae).
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.01.18. 22:25

A maradék Microlepidoptera fotók is felkerültek (kb. 12o). Nagy részük nem határozott, és komoly remény sincs a határozásukhoz (pl. Coleophora fajok).
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.03.03. 23:14

Feltöltöttem pár képet, a szitkárokat (hogy egyben el lehessen őket küldeni határozni) ill. pár egyebet, főleg aknákat:

új család a Heliozelidae - Fényesszárnyú molyfélék (Antispila treitschkeella akna);
Incurvariidae - Hosszúcsápú molyfélék (Incurvaria)
Lyonetiidae - Ezüstös fehérmolyfélék (Lyonetia, Leucoptera)
Nepticulidae - Paránypillék (Stigmella)
Saturniidae - Pávaszemek (egy elpusztult Saturnia pyri-ről készült kép).

Az aknahatározásokat a holland aknás honlapról határoztam, és szerencsére ezek a határozások elég biztosak, mert nincsenek igazán hasonló aknák. Legalábbis a honlapon.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Torzon » 2009.03.04. 00:09

Az első két feltöltött szitkár Synanthedon fomicaeformis lesz. Az elülső szárny szegélyének színezete megkülönbözteti a rokon fajoktól.
Torzon
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2009.01.23. 12:02

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.05.12. 21:55

Kb. 6o bagolylepkefotót töltöttem fel. Van néhány új nemzetség, pl. Grammodes (Catocalinae), Oligia, Panolis, Polyphaenis (Hadninae).
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.05.13. 22:33

Ma feltöltöttem kb, 1oo macrolepidoptera képet Sphingidae, Drepanidae, Geometridae, Arctiidae, Lymantriidae, Nolidae, Notodontidae családokból.

Új alcsalád (a leps.it alapján) a Calliterinae, Lymantriidae.

Új nemzetségek az Anticollix, Lobophora, Phibalapteryx, Aethalura és Cleora (Geometridae), a Calliteara (Lymantriidae), Peridea (Notodontidae).
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.09.08. 20:23

A legutóbbi beírásom óta rengeteget fejlődött a lepkegaléria. Kb. 13oo fotót töltöttem fel a hónapok során, és sok azelőtt nem meghatározott lepkét is sikerült beazonosítanom, valamint néhány téves határozást is javítottam. Vannak új molycsaládok is pl. Alucitidae, Eriocraniidae etc. Az feltöltött új nemzetségek száma megközelíti a 1oo-at. Az év végére remélem több, mint 5ooo fotót fog a galéria bemutatni.

A jövőben az új fotókat a saját felhasználói albumomba töltöm, és csak néhány hét után rendezem be, Jelenleg a Walterrel májusban Jávorkút közelében látott lepkék (kb. 5o fotózott faj), illetve a július végén Baranyi Tamással a Sárhegyen (Mátraalja) megfigyelt lepkék (cc. 35 fotózott faj) képei láthatók, köztük több, a galériában máshol még nem látható fajokkal.

Remélem mások is kedvet kapnak fotók feltöltéséhez.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.10.08. 14:45

Továbbra is a lepkés galéria fejlesztésével vagyok elfoglalva, úgy tűnik, ez az év ennek az arthropoda galériának a legnagyobb fejlődését hozza. Az elmúlt napokban a galéria kb. 35o fotóval gyarapodott, az augusztus elején a Beregben fotózott lepkefajok kerültek fel egyelőre a felhasználói albumba. Szép számmal vannak új nemzetségek. Néhány nap múlva elkezdem berendezni a megfelelő helyekre.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.10.12. 00:01

Xespok írta:Továbbra is a lepkés galéria fejlesztésével vagyok elfoglalva, úgy tűnik, ez az év ennek az arthropoda galériának a legnagyobb fejlődését hozza. Az elmúlt napokban a galéria kb. 35o fotóval gyarapodott, az augusztus elején a Beregben fotózott lepkefajok kerültek fel egyelőre a felhasználói albumba. Szép számmal vannak új nemzetségek. Néhány nap múlva elkezdem berendezni a megfelelő helyekre.


A fémlepke nagyon tetszik, tavasszal én is fotóztam a Bükkben. A hernyókat gondolom, nem is próbáltad határozni még? A diptera.info-n majd biztos tudnak segíteni!
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.10.13. 16:42

Elkezdtem átalakítani a lepkés galériát olyanná, amilyenné majd a többit is egyszer át fogom alakítani. A hiányzó taxonokat alcsaládig bezárólag fel fogom vinni, és az albumba ahol nincs kép egy töltelékfotó kerül. Így jobban áttekinthető, hogy kb. a taxonok milyen százalékáról van már fotó. Hosszabb távon az album leírásában majd jelzem, hogy az adott taxonban kb. hány faj él a Kárpát-medencében.

A lepkéknél zömmel csak kicsi, specializálódott családok hiányoznak, a legtöbb családba egy-két-három ritka faj tartozik csupán. A nagylepkék közül három család hiányzik. A mikroknál még több, mint 1o családot kell megtalálni. Az átalakításnak a hozadéka, hogy az eddig család szintjén meghatározni nem tudott lepkefotók egynémelyikét sikerült azonosítani, így felkerült a fotózott családok közé az Autostichidae és a Momphidae, valamint az Epermeniidae családba is került egy új alcsalád.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.10.15. 16:48

Újabb 15o körüli fotót töltöttem fel a felhasználói albumomba, ahonnan néhány nap múlva a végleges helyére rendezem. Van néhány új faj, és egy-két nemzetség. A képek a Beregben készültek augusztus elején, illetve a Keleti főcsatornánál szeptember közepefelé.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.10.21. 07:28

Megint felkerült kb. 15o fotó a lepkés galériába, amelyeket még jőniusban készítettem a Fancsikai-rét közelében Debrecen mellett, illetve néhány szeptember elején a Hortobágy környékén készült fotó. Ez utóbbi sorozat között van a kocsordbagoly (vagy nagy szikibagoly) a Gortyna borelii is, amely Magyarországon sem túl gyakori, de Európában kifejezetten ritka. Emiatt a néhány 1oo.ooo Ft eszmei értékű védett éjjeli lepke közé tartozik. A fotók a megfelelő rendszertani albumokba történő berendezésig a felhasználói albumomban láthatók.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.10.31. 08:42

Az elmult napokban ismet felkerult kb. 2oo foto a felhasznaloi albumomba. Egy resze meg julius kozepen keszult a Keleti focsatornanal. Egy masik resze pedig az oszi termes nagy resze. Itt sok olyan faj is van, amelyet nem tudtam meg meghatarozni, foleg baglyok.

A tobb uj nemzetseg es faj mellett van egy uj alcsalad is, megpedig a baglyoknal a Diloba genusz a Dilobinae alcsaladba tartozik. Tenyleg eleg mashogy nez ki, mint a tobbi bagoly. Ez az egy fajuk van Europaban.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.11.03. 22:06

Ma ismet feltoltottome kb. 120 fotot, amelyeket julius kozepen Fancsikan es a Balaton kornyeken keszitettem. Van ismet par uj nemzetseg es faj.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.11.11. 18:19

Megint felkerult kb. 130 lepkefoto a felhasznaloi galeriaba. A fotok egy resze majusban Szoregen keszult, mig mas resze juliusban Debrecenben es Balamazujvaros kornyeken. Sok uj faj es nemzetseg van a feltoltott mintegy 80-90 faj kozott.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2009.11.14. 19:24

Ma elkezdtem nehany csaladalbumban talalhato kepek ellenorzeset a Fauna Hungariae hatarozo segitsegevel. Azert kiderult egy-ket teves hatarozas. A legsulyosabb mindjart egy csaladot erint, amit eddig a Prodoxidae csalad egyetlen tagjanak hittem, arrol kiderult, hogy valojaban a Tineidae csalad egy, a galeriaban eddig meg nem szereplo alcsaladjanak, a Meessinae-nek az elso kepviseloje.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2009.11.19. 23:04

Feltöltöttem a T-betűs pávaszemet és a pohókot, mindkettő új alcsalád.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.01.29. 18:47

Ujabb kb. 400 fotó került fel a lepkés galériába a felhasználói albumomba számos új fajt bemutatva. Új nemzetségek Gonepteryx (Pieridae), Chloroclysta, Lycia (Geometridae), Olindia (Tortricidae), Scolitantides (Lycaenidae) és Tyria (Arctiidae). Az anyag egy jelentős részét még nem tudtam meghatározni, mert nehéz csoportokba tartoznak, és mert elég kevés időm volt mostanában.

Ezen kívül sok eddig határozatlan bagolylepkét is sikerült meghatároznom a német lepkésfórum segítségével.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.01.29. 22:35

Nagyon sok dekoratív faj van köztük. Legjobban a Caloptilia alchimiella tetszik!
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.08.06. 07:37

Az elmúlt héten végre volt időm foglalkozni hosszú idő után a galériával. Kb. 4oo fotó került fel a fehasználói galériámba, amelyek között sok olyan fotó van, amely új taxonokat mutat be. Egy-egy lepke az eddig még hiányzó Agonoxenidae és Prodoxidae családokba tartozik, bár a határozásom egyik esetben sem teljesen biztos. A fotók majd fokozatosan átkerülnek a felhasználói galériámból a rendszertani helyüknek megfelelő albumokba.

A galériában több eddig határozatlan fajt sikerült beazonosítanom. A mikrolepkék között két téves határozást is sikerült találnom.

Elkezdtem szinkronizálni a galéria rendszertani struktúráját a Fauna Europaea-ban a közelmúltban bevezetett változásokkal. A bagolylepkéknél emiatt elég komoly változások lettek, alcsaládok szúntek meg és keletkeztek, több helyen genusok olvadtak össze vagy szűntek meg.A bagolylepkék rendszertana így sok eddigi ellentmondást feloldott, bár szerintem még ez sem a végleges rendszertani felosztás. Az Arctiidae, Lymantriidae és Nolidae családokat egyelőre még nem olvasztottam be a bagolylepkék közé, ez a jövőben majd megtörténik.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.08.29. 18:43

Walterrel lámpáztunk Kisgyőrben július közepén. A meleg karsztbokorerdős tájon, bár a fajszám nem volt kiemelkedő (kb. 8o-9o lepkefajt figyeltünk meg), nagyon sok olyan lepke előkerült, amelyet még korábban nem fotóztunk. Legalább 4 makrofaj, köztük az új Psaphidinae alcsaládot jelentő Lamprosticta culta is újdonság volt számomra és még vannak határozatlan bagolylepkefajok is. Nem is tudom mikor láttam ennyi új makrofajt egy nap utoljára Magyarországon. Ezen kívül előkerült még néhány új mikrofaj is, de ezek zömét még nem határoztam meg.

A mintegy 12o fotó átmenetileg a felhasználói galériámban lelhető fel. Kb. egy hét múlva átrendezem őket a megfelelő rendszertani pozíciókba.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.09.04. 13:42

Tegnap újabb 12o fényképet töltöttem fel a felhasználói galériámba. A fotók kb. 75 fajt ábrázolnak. A lepkéket a Magas-Bakonyban Bakonybél közelében fotóztam.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.09.11. 20:50

Ma a Julius közepén Nyíracsád környékén fényképezett lepkék fotóit töltöttem fel a felhasználói galériám megfelelő albumába, ahol azok jó egy hétig lesznek láthatóak. Ez volt idén a legproduktívabb éjszaka, több, mint 12o lepkefajt vonzott be a lámpa, amelyből kb. 1oo fényképe gyarapítja a galériát. A mikrok között a legérdekesebb az Urodiidae családva tartozó Wockia asperipunctella, ez a ritka család egyetlen nem túl gyakori faja Magyarországon (és Európában). Ezen kívül még vannak érdekes mikrók, de sokat közülük nem tudok meghatározni. A makrók között is van két új faj. Az egyik egy gyönyörű páfrányon élő bagoly a Callopistria juventina, amely az új rendszertan szerint az egyik utolsó hiányzó alcsaládba, az Eriopinaeba tartozik. Japánban több fajukat is fotóztam, de Európában csak két faj él ebben az alcsaládban.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.09.12. 13:29

Xespok írta:Ma a Julius közepén Nyíracsád környékén fényképezett lepkék fotóit töltöttem fel a felhasználói galériám megfelelő albumába, ahol azok jó egy hétig lesznek láthatóak. Ez volt idén a legproduktívabb éjszaka, több, mint 12o lepkefajt vonzott be a lámpa, amelyből kb. 1oo fényképe gyarapítja a galériát. A mikrok között a legérdekesebb az Urodiidae családva tartozó Wockia asperipunctella, ez a ritka család egyetlen nem túl gyakori faja Magyarországon (és Európában). Ezen kívül még vannak érdekes mikrók, de sokat közülük nem tudok meghatározni. A makrók között is van két új faj. Az egyik egy gyönyörű páfrányon élő bagoly a Callopistria juventina, amely az új rendszertan szerint az egyik utolsó hiányzó alcsaládba, az Eriopinaeba tartozik. Japánban több fajukat is fotóztam, de Európában csak két faj él ebben az alcsaládban.


Itt nem láttunk Coscinia cribaria medvelepkét? Én úgy határoztam egy fehér példányt, de nem látom a képek közt.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.09.13. 06:55

Ez egy korábbi dátum, idén többször is voltam azon a réten-tisztáson, veled csak egyszer.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.09.19. 21:38

A múlt héten három éjszaka lepketermését töltöttem fel a felhasználói galériámba. Összesen kb. 35o fotót, köztük több új fajt is.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.10.24. 10:18

Az elmúlt hetekben ismét néhányszáz lepkefotó került fel a felhasználói galériámba. A korábban feltöltött fotók közül a határozott fotókat pedig berendeztem a megfelelő rendszertani kategóriákhoz.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2010.12.06. 19:04

Az elmúlt hetekben is dolgoztam a galértián és feltöltöttem néhányszáz, főleg őszi és későőszi képet. Az araszolóknál új alcsalád az Aslophilinae, amelyeknél mindkét magyarországi fajról került fel fotó (az egyik koratavaszi, a másik későőszi, az egyik legkésőbb repülő lepke), a bagolylepkéknél pedig a Psaphidinae az új alcsalád, amelybe későőszi és koratavaszi fajok tartoznak. Ebből kettő az Allophyes és az Asterosphinx nemzetségeről is kerültek fel fotók. A fotók egyelőre a felhasználói galériámban tekinthetők meg, idővel berendezem majd őket a megfelelő rendszertani helyre.

Átdolgoztam a lepkés galérriát, és már valamennyi Magyarországon előforduló nemzetség fel van benne tüntetve a legújabb Fauna Europaea által követett rendszertani felosztásban és nomenklatúrával, lehet látni, hogy még sokminden hiányzik!
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2011.04.05. 06:33

Már kb. egy hete feltöltöttem 3oo Horvátországban készült lepkefotót. Ezek egy részét, a már korábbi években is fotózptt könnyen határozható fajokat mát be is rendeztem a rendszertani galériába, az új fajok és a még nem határozott fotók a felasználói galériámban láthatók. Van egy új család, a Stathmopodidae, sajnos még nem tudtam meghatározni. És egy új alcsalád, illetve a bagolylepkék rendszertani újrafelosztása miatt egy további új család az Euteliinae illetve Euteliidae. Mindkét lepke nagyom látványos.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2011.06.30. 22:04

Az elmúlt néhány hétben kb. 4oo fotót töltöttem fel, amelyek idén májusban Brac szigetén, ileltve június elején a Dél-Bükkben kérszültek. Az érdekesebb fajok a felhasználói galériámban találhatók meg, kb. egy hét múlva berendezem a megfelelő rendszertani galérába. Sok új faj van, kb. 1o új nemzetség is képviseltetti magát.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2011.07.20. 21:47

Az elmúlt hónapan kb. 4oo fotót töltöttem fel, amelyeket a Bükkben és a Kiskunságban készítettem. Sok új faj vvan, amelyek a rendszertani mappákba történő berendezésig a felhasználói galériámban láthatók.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2011.09.02. 18:33

Augusztus 25-28 között rendezték a 8. Európai Lekék Éjszakáját. Ennek során Európa különböző részein egy időben mérik fel a profi és az amatőr lepkészek a (nagy)lepkeállományt. Ennek keretében Nyíracsád közelébe látogattam 25-én éjszaka, ahol aznap éjszaka kb. 155 lepkefajt figyeltem meg, ennek fele nagylepke volt. Az éjszaka során hat új fajt is sikerült fotóznom, ebből négy új nemzetséget jelent a galériában: Teleiopsis (Gelechiidae), Euzophera (Pyralidae), Cynaeda (Crambidae), Schrankia (Noctuidae).
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2011.09.05. 13:44

Kovács Pál töltött fel általa készített lepkefotókat a weboldara, amelyek egyelőre a felhasználói galériájában tekinthetőek meg. Három új medvelepke-nemzetségről (Diaphora, Hyphoraia,Setina) is került fotó a galériába, ezeket Debrecen környékén és a Bükkben még nem találtam meg. Van két új Crambidae faj is, a Loxostege aeruginalis kifejezetetten lokális jó faj.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2011.10.08. 17:30

Ma is feltöltöttem 13o fotót, amelyet még augusztus végén készítettem a Bükk déli oldalán egy karsztbokorerdő alján. Nem jött nagyon sok lepke, a fajszám sem volt nagy, de szokatlanul sok új fajt fotóztam: Ypsolopha alpella (Ypsolophidae), Mompha (Lophoptilus) miscella (Momphidae), Thiodia trochilana, Paramesia gnomana (Tortricidae), Pyrausta nigrata (Crambidae), Trichiura (Trichiura) crataegi crataegi (Lasiocampidae) és Macaria signaria, Selidosema plumaria (Geometridae). További három-négy új faj is lehet, de ezek határozása képről bizonytalan. Az Aspitates (Aspitates) gilvaria (Geometridae) fajt még nem fényképeztem, de Palitól kaptam már róla képet. A fotók egyelőre a felhasználói galériámban vannak, később átrendezem a megfelelő rendszertani albumokba.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: Xespok » 2011.12.12. 18:49

Lassan végére érek annak a monstre vállalkozásnak, amelyre a négy hónapos munkanélküliségem biztosította szabadidő adott módot, és amelyet a lepkés galériám teljes átszervezése jelentett.

Ennek során az összes maradék lepkés képemet (kb. 25oo) feltöltöttem a galériába, valamint nagyon sok eddig még nem határozott lepkét meghatároztam. Ennek során a legjobb tudásom szerint kb. 15o fotó téves határozást is javítottam, valamint töröltem kb. 5oo fölösleges fotót is. Ezzel együtt is még kb. 2ooo fotón szerpelő Lepidoptera vár határozásra.

A határozással párhuzamosan egy excel táblázatot is készítettem, amely tulajdonképpen a Magyarországon található lepkefajok checklistje. Ezt szinkronizáltam a galériámmal (kb. 9o%-ban van kész). Ennek alapján kijelenthető, hogy a mintegy 35oo Magyarországon előforduló lepkefajból kb. 13oo fajról található fotó a galériából, azaz a fajok kb. egy harmadáról van jelenleg képanyag.

A rendszertani galériákban minden fotónál feltüntettem a határozást végző személy nevét, valamint a lepke angol és magyar nevét is (ha ezekről van valamilyen informció). A lepkék magyar nevei sajnos sok esetben nem veszik figyelembe a Linné által lefektetett nevezéktani elveket, és bár ezen elvek alkalmazása a magyar elnevezéseknék nem kötelező, a "hivatalos", különböző checklistekben szereplő, egyébként sok esetben több verzióban is létező nevek mára elavulttá váltak. Én megpróbáltam a mai rendszertani ismereteknek megfelelő nevet adni a fajoknak, de ezek a nevek még egyszer ismétlem, nem tekinthetők hivatalosnak.
Xespok
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 787
Csatlakozott: 2008.08.12. 10:34

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.12.17. 16:35

Feltöltöttem 90, főleg 2008-2010 között készült lepkefotómat. Igyekeztem a még nem szereplő genusokat, fajokat feltölteni, meg pár alulreprezentált fajról újabb képeket. Mindenütt a Gábor által is használt neveket meg a FE jelenlegi latin neveit használtam. Pár dolgot közülük lehet, hogy meg lehet határozni pontosabban, mint ahogy most vannak.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Újdonságok a galériában - Gallery update

HozzászólásSzerző: pwalter » 2011.12.28. 00:11

Feltöltöttem 46 idei lepkefotót, sok köztük az új nappali lepke. Van pár határozatlan éjjeli is, szerintem könnyű lesz meghatározni őket.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc


Vissza: Lepidoptera - Moths and butterflies - Lepkék

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég

cron