Physocephala curticornis?

Minden, ami a Kárpát-medencében honos szúnyogokkkal, legyekkel stb. kapcsolatos - Everything on the crane flies, miidges, gnats, flies etc of the Carpathian Basin
Kapcsolódó galéria - Related gallery

Physocephala curticornis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.09.04. 19:47

Ezt a legyet még április elején fényképeztem a lakásom közelében Szegeden. Szerintem ezt a legyet sem lehet a van Veen-féle határozóval meghátározni. Viszont feltűnt, h elég rövid csápja van, és gondoltam, h a P. curticornist azért hívják így :) Megtaláltam a Neten az eredeti leírását itt:

http://www.archive.org/details/archivfurgeschic8012berl

Ez egy irdatlan méretű PDF, úgyhogy kimásoltam belőle a vonatkozó részt, és bár egy kukkot se tudok németül, nagy keservesen lefordítottam a leírást 8-), sztem illik rá! Ezt a fajt Magyarországról írták le.

Kösz a figyelmet, és minden hozzászólást előre is!

Henrik
Csatolmányok
Physocephala 843SG+Kcr.jpg
Physocephala 843SG+Kcr.jpg (174.62 KiB) Megtekintve 13896 alkalommal.
Physocephala 842SG+Kcr.jpg
Physocephala 842SG+Kcr.jpg (207.4 KiB) Megtekintve 13896 alkalommal.
Physocephala 839SG+Kcr.jpg
Physocephala 839SG+Kcr.jpg (210.3 KiB) Megtekintve 13896 alkalommal.
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Physocephala curticornis?

HozzászólásSzerző: tabor » 2010.09.04. 21:26

Akármi is ez, gyönyürű állat!

:)

Gratulálok a lelethez!
Gábor
tabor
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2010.08.28. 22:08

Re: Physocephala curticornis?

HozzászólásSzerző: pwalter » 2010.09.05. 20:44

Gratulálok, tökéletesen illik rá a leírás: csáp hossza = fej hossza, fej sárga, arcél fehéres, csáp harmadik íze alul pirosas, egyébként fekete a csáp, szájszerv hosszú, fekete, hátpajzs, pajzsocska matt fekete, második potrohszelvény és harmadik eleje sötétvörös, stb, stb.

Szóval az lesz, nagyon érdekes, gondolom elég ritka faj!

PS: ugye nőstény? Mindkét ivar hasonló nagyon a leírás szerint.
pwalter
 
Hozzászólások: 1294
Csatlakozott: 2008.08.18. 18:28
Tartózkodási hely: Debrecen/Miskolc

Re: Physocephala curticornis?

HozzászólásSzerző: piros » 2010.09.06. 13:10

Kösz, Walter! Szerintem is nőstény, de nem vagyok 100 %-ig biztos benne, nem jól látszik a megfelelő része. Sajnos, nem tudom, mennyire gyakori, mert nem sok infot találtam rúla... ami viszont alighanem azt jelenti, h ritka :) !

Kösz, h megnézted a leírást, bevallom, némileg reménykedtem benne, mert te tudsz is németül :lol: !

Üdv,

Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Physocephala curticornis?

HozzászólásSzerző: piros » 2013.02.25. 13:05

Szeretném kiegészíteni ezt a témát, mivel ezt a meglehetősen rosszul ismert fajt valószínűleg nehéz elkülöníteni a P. vittata-tól. Először is most már úgy látom, hogy ez a példány hím (nagyobb a gyakorlatom...). Azután Chvála a határozójában úgy írja le a fajt, hogy kis termetű, és nincs a potrohán piros szín, ami stimmel. De végignézve sok-sok képet, amik eléggé változatosnak mutatják a P. vittata-t, nekem feltűnt még egy lehetséges különbség. Úgy látom, hogy a P. vittata-n a szárnycsúcson van egy elkülönült sötét folt, míg a P. curticornison (vagy legalábbis a képeken látható példányon ;)) a szárnycsúcson kívül az r1 sejtnek a hátsó fele is végig füstös! Kíváncsi lennék, hogy egyetértetek-e ezzel? Jó lenne a csáp hosszán kívül más elválasztó bélyeget is találni, mert az élő állatokon, pláne fényképen, ez elég nehezen megítélhető.
Kösz előre is bármilyen véleményért, kiegészítésért vagy észrevételért!
Henrik
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29

Re: Physocephala curticornis?

HozzászólásSzerző: piros » 2013.02.25. 13:09

(Vagy legalábbis az r1 közepén húzódik végig egy füstös csík, ami hiányzik a P. vittata esetében.)
piros
 
Hozzászólások: 471
Csatlakozott: 2009.03.22. 23:29


Vissza: Diptera - Dipterans - Kétszárnyúak

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron